Naujienos

Tuberkuliozė grįžta su trenksmu: ar galima nuo jos apsisaugoti?

tuberkulioze

Visai neseniai Lietuvą sukrėtęs tuberkuliozės protrūkis mokykloje, kai mokytoja šia liga užkrėtė daugybę mokinių, verčia sunerimti ir pamiršti nuostatą, jog tai – gūdžių,  medicinos stagnacijos laikų sveikatos sutrikimas. Tuberkuliozės simptomai užklumpa neatsiklausę, kokiam socialiniam sluoksniui priklausai, kokį gyvenimo būdą propaguoji ar kokio amžiaus esi. Nereikia net daug laiko praleisti gausioje žmonių minioje – užtenka susidurti su vienu šios ligos nešiotoju ir sveikatai iškyla rimtas pavojus. Visuomenės švietimas, plačiai supažindinant žmogų su šios ligos priežastimis, požymiais, gydymo eiga, profilaktika bei saugumo priemonėmis – ne nuobodi teorinė propaganda, bet efektyvus prevencinis metodas.

Susipažinkite – tuberkuliozė

Kalendoriuje lapelyje kovo 24 diena pažymėta kaip Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ar esate garantuoti, jog jūsų ar artimųjų organizme negyvena klastingoji šios ligos sukėlėja – Kocho bacila? Kai kurie tuberkuliozės požymiai gali priminti kitus sveikatos sutrikimus, tad būtinas didelis dėmesingumas sveikatos būklės pokyčiams.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, platinama oro lašeliniu būdu asmenų, sergančių atvira jos forma. Didžiausia rizika kyla tiesioginį kontaktą su ligos nešiotojais turintiems asmenį, tačiau gali užtekti ir trumpo susidūrimo su sergančiuoju. Didelė tikimybė, jog tuberkuliozės simptomai pasireikš žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Dažnausiai pasireiškiantys tuberkuliozės požymiai:

  • ilgiau nei įprasta užsitesęs kosulys, neretai lydimas krūtinėje juntamo skausmo, kraujingų išskyrų;
  • dažnai “prikimbančios” peršalimo ligos;
  • dažnai pakylanti temperatūra;
  • naktimis pasireiškiantis prakaitavimas;
  • nuolatinis silpnumo bei nuovargio jausmas;
  • sumažėjęs apetitas bei krintantis kūno svoris.
  • be priežasties pasireiškiantis dirglumas.

Pastebėję vieną ar kelis iš minėtų požymių, būtina nedelsiant kreiptis į medikus: taip išsaugoma ne tik savo, bet ir aplinkinių žmonių, kuriems kyla realus pavojus, gyvybė.

Tuberkuliozės diagnozė – galutinis nuosprendis?

Pasireiškę tuberkuliozės simptomai verčia ne juokais sunerimti. Ir ne be reikalo. Mirštamumas nuo šios ligos, lyginant su kitais infekciniais susirgimais, yra pats didžiausias. Statistika bauginanti: kiekvieną sekundę pastaroji pasigrobia po vieną žmogų, o sergantysis gali užkrėsti iki 20 kitų individų. Kocho bacila pažeidžia apsikrėtusiojo plaučius, inkstus, kaulus ir net smegenis.

Visgi pasireiškę tuberkuliozės požymiai neturėtų prieš laiką skatinti minčių apie atsisveikinimą su gyvenimu. Laiku atliktas tuberkuliozės tyrimas ir pradėtas gydymas – bilietas į ligos progreso sustabdymą ir galimybę visiškai pasveikti. Tuberkuliozės tyrimas apima krūtinės srities rentgenogramą, burnos išskyrų (skreplių) analizę ar taip vadinamo tuberkulino sušvirškštimą, siekiant išsiaiškinti teigiamą ar neigiamą ligos rezultatą. Gavus teigiamą atsakymą, nedelsiant pradedamas gydymas. Tiesa, reikia nusiteikti, jog tuberkuliozės gydymas, siekiant visiško išgijimo, trunka apie pusę metų, o organizmą užpuolus bakterijoms, turinčioms atsparumą vaistams, siekia net…iki dvejų metų. Pacientai, siekiant užkirsti kelią užkrato pavojui, izoliuojami specializuotose gydymo įstaigose ir yra įpareigojami besąlygiškai laikytis medikų nurodymų.

Kaip apsisaugoti nuo tuberkuliozės?

Bendraudami su kolegomis, aptarnaujančiu personalu ar kitais žmonėmis, niekada negalime būti tikri, jog pastarieji nėra šios klastingos ligos nešiotojai. O galbūt Jūs pats toks esate? Pirmoji ir bene efektyviausia priemonė – sąmoningumas dėmesio savo sveikatos atžvilgiu. Pajutus bet kokius įtarimą keliančius simptomus, negalima bandyti savarankiškai nustatyti diagnozės bei užsiimti gydymu namų salygomis – būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Laiku pradėtas tuberkuliozės gydymas padeda užbėgti už akių skaudžioms pasekmėms asmens sveikatai bei apsaugoti niekuo dėtus aplinkinius. Atsakingos instancijos turėtų pasirūpinti, jog kasmetinė darbuotojų profilaktinė sveikatos patikra nebūtų fiktyvus formalumas: būtina nuodugniai ištirti, ar darbuotojas neserga tuberkulioze. Tai itin aktualu kalbant apie asmenis, dirbančius ugdymo, viešojo maitinimo, aptarnavimo bei kitose srityse, kuriose kontaktuojama su dideliu srautu asmenų. Kūdikių skiepijimas nuo šios ligos nors ir negali visiškai apsaugoti nuo tuberkuliozės pavojaus, tačiau užkerta kelia sudėtingoms susirgimo formoms.

Imuniteto stiprinimas – dar vienas efektyvi profilaktinė priemonė: juk tuberkulioziniai susirgimai atakuoja išsekusį organizmą. Būtina skirti dėmesio mitybai, užsiimti reguliariu sportu, riboti, o dar geriau – visiškai atsisakyti alkoholinių gėrimų ir cigarečių, nepaisant įtempto gyvenimo ritmo, rasti laiko poilsiui.

Tuberkuliozė – klastinga liga, tūnanti už kiekvieno kampo: būkime atidūs savo ir artimiausio rato žmonių sveikatai.


error: Turinys yra saugomas !!