Stuburo išvarža: skausmas – ne vienintelis šios ligos palydovas
Karts nuo karto „suriečiantį” nugaros skausmą nurašote nepatogiam čiužiniui arba nuolatiniam darbui prie kompiuterio? Tikėtina, tačiau specialistai rekomenduoja nuodugniau išanalizuoti simptomatiką ir kreiptis į specialistus dėl tikrosios skausmo priežasties nustatymo. Stuburo išvarža, kaip gali atrodyti, nėra vien senatvės liga: sergančiųjų amžiaus vidurkis – 35-45 metai, tačiau sunerimti reikėtų sulaukus vos 25-erių. Kaip ir visų ligų atveju, kuo anksčiau pradedamas stuburo gydymas, tuo ir greičiau pasireiškiančių rezultatų galima tikėtis.
Kam žmogui reikalingas stuburas?
Bet kokio pobūdžio stuburo skausmai verčia sunerimti: tačiau ar galėtumėte apibrėžti konkrečią šio judėjimo aparato reikšmę? Stuburas – krūtinės lastos, galvos, pilvo organų atrama bei nugaros smegenų, kuriais nerviniai impulsai pasiekia galūnes bei vidaus organus, apsauga. Jo dėka žmogaus išlaiko vertikalią padėtį, gali valingai sukioti galvą, kaklą, kilnoti rankas bei kojas.
Stuburas sudarytas iš slankstelių ir tarpslankstelinių diskų, o pastarieji – išorinio kremzlinio žiedo bei centre esančio branduolio, kupino vandens. Didelę keliamąją stuburo galią įtakojantis branduolio gebėjimas keisti formą, deja, metams bėgant, silpnėja ir šio organo funkcionavimas pastebimai blogėja.
Kaip atpažįstama stuburo išvarža?
Anatomijos terminais kalbant, disko išvarža atsiranda dėl kremzlinio žiedo įplyšimo ir branduolio išsiveržimo išorėn – pradedami spausti nugaros bei su jais susiję nervai. Būtent todėl šią ligą lydi ne tik stuburo skausmai, bet ir susijusių kūno dalių – kaklo, krūtinės, sėdmenų galūnių maudimas ir/arba tirpimas, galvos svaigimas. Kau kuriais atvejais, priklausomai nuo to, kurioje vietoje atsiranda stuburo išvarža ir kokie audiniai veikiami, stuburo išvaržos simptomai yra itin ryškūs – judėjimo sutrikimas, nepakeliamas skausmas, o kartais – apskritai nejuntami. Problemas stuburo srityje gali išduoti ir šlapimo nelaikymas ar nevalingas tuštinimasis – iš pažiūros visiškai nesusiję procesai.
Kokie veiksniai įtakoja stuburo problemas?
Kaip ir dauguma sveikatos sutrikimų, stuburo skausmai yra įtakojami įvairiapusių faktorių komplekso.
Amžius.
Žmogui senstant, vyksta intensyvūs kaulų ir jungiamojo audinio nykimo procesai, o tai įtakoja stuburo išvaržų atsiradimą. Tiesa, tarp senatvės ir stuburo problemų nereikia skubėti dėti lygybės, o jauni negali atsikvėpti – šią problemą sąlygoja ir daug kitų, nuo amžiaus nepriklausančių priežasčių.
Gyvenimo būdas.
Skiriantys nepakankamai dėmesio aktyvumui, ženkliai padidina stuburo išvaržos tikimybę. Dėl sporto stygiaus nusilpę raumenys nėra pajėgūs apsaugoti stuburo nuo traumų. Ypač sunerimti turėtų, kurie kasdieną praleidžia keliaudami maršrutu „lova – darbo stalas – lova”. Tiesa, fizinė veikla tuo pat metu gali talpti ir nugaros skausmo priežastimi: reikia atsakingai rinktis krūvį, vengti staigių judesių, sportinius pratimus atlikti laikantis nurodytų rekomendacijų.
Paveldimumas.
Nugaros skausmas, kaip ir didelė dalis kitų ligų, gali būti nulemtas genetiškai. Jei kažkas iš šeimos narių skundžiasi šia problema, reikėtų skirti itin didelį dėmesį profilaktinėms priemonėms.
Individualūs faktoriai.
Neigiamą įtaką stuburo būklei daro patirtos traumos, anksčiau persirgtos ligos, turėtos operacijos ir kita.
Ar išvarža – diagnozė visam gyvenimui?
Jei laiku kreipiamasi į specialistus, nugaros skausmas gali būti efektyviai išgydymas. Kuo jaunesnio amžiaus pacientas, tuo sėkmingesnis gydymo procesas. Tiesa, ir vyresnieji neturėtų skubėti savęs „nurašyti” – priklausomai nuo individualios sveikatos būklės, rezultatai gali būti labai džiuginantys.
Pats skausmas dar nėra diagnozė. Naudojant modernią techniką atliekami tyrimai, kuriais remiantis įvertinamas individualus paciento atvejis: kuri stuburo dalis probleminė, kaip stipriai liga progresavusi, ar stipriai pakenkta kauliniam audiniui, raumenims, kremzlėms. Po pirminės konsultacijos pacientas nukreipiamas pas reikiamą specialistą – tai gali būti neurologas, neurochirugas ar artrologas – ir paskiriamas atitinkamas stuburo gydymas.
Stuburo išvaržos gydymas atliekamas taikant įvairius metodus, kurių pasirinkimą įtakoja ligos progresas. Idealiausiu atveju pakanka medikamentų, papildomai taikoma fizioterapija ar manualinė terapija, specializuotos mankštos, vandens procedūros ir kita. Jei stuburo problemos labiau progresavusios (apsunkintas judėjimas, sutrikęs kitų sistemų veikimas ir panašiai), vienintele išeitimi tampa operacija, po kurios seka reabilitacinis gydymas. Pačios operacijos baimintis nereikėtų: ją atlieka kvalifikuoti, patyrę specialistai, naudojantys moderniausias technologijas. Daug blogiau laukti ir nieko nedaryti: liga savaime nepraeis, tik dar labiau progresuos, nepataisomai sužalodama sveikatą ir atimdama darbingumą.