Sąnarių skausmas žiūri ne į Jūsų amžių, bet gyvenimo būdą
Į traškančius sąnarius numojate ranka, argumentuodami, jog tai tėra paprasčiausias vitaminų trūkumas? Negana to, esate įsitikinę, jog tik sulaukus pensijinio amžiaus galima rasti laiko medicinos įstaigų durų varstymui? Jei vadovaujatės šiais dažnai pasitaikančiais, tačiau neabejotinai įdingais teiginiais, nenustebkite ir nepulkite kaltinti medikų, jog iš pažiūros nekaltas sąnarių skausmas ilgainiui virs kankinančia katorga. Sąnarių ligos, kaip ir kiti sveikatos sutrikimai, ilgą laiką nesiėmus reikiamo gydymo, gali padaryti neatitaisomą žalą.
Sąnarių skausmas užklumpa nepriklausomai nuo amžiaus: simptomai bei priežastys
Problemos dėl sąnarių skausmo ar uždegimo buvo aktualios visais laikais. Aišku, iš pradžių tai buvo laikoma dar viena “gėle” senatvės ligų puokštėje. Šiandien, kai gyvenimo trukmė gerokai pailgėjusi, o pats gyvenimo būdas kardinaliai pakitęs, ir jauni žmonės turėtų rūpintis sąnarių būkle bei akylai sekti funkcionavimo pokyčius. Dažniausiai pasitaikantys:
- sąnariai – orų sinoptikai.
Žmonės, turintys problemų su sąnariais, jautriai reaguoja į orų permainas. Pastarieji įkyriu maudimu perspėja apie kritulius ar atšalimą. Tokiu atveju rekomenduojama kiek įmanoma mažiau laiko leisti lauke, o, nesant kitos išeities, pasirūpinti galūnių šiluma. Laiku nesikreipus į mediku sąnariai sinoptiko vaidmens atsisakyti neketina.
- sąnarių sustingimas.
- nuolatinis skausmas po fizinio darbo ar sportinės veiklos.
- akivaizdus sąnario patinimas, paraudimas, karštis.
Šie požymiai byloja, jog kūną kankina ne šiaip menkas nuovargis, bet sąnarių uždegimas, kitaip dar vadinamas artritu. Sąnarių uždegimas susiformuoja dėl to, jog sąnaryje gaminasi normą viršijantis skysčio kiekis, kuris, patekus bakterijai ar virusui, virsta pūlingu.
Šie bei bet kurie kiti sąnarių funkcijos pokyčiai duoda signalą nedelsiant kreiptis į medikus. Tik pastarieji gali nustatyti, ar besivystančios sąnarių ligos yra tiesiogiai susijusios su šios sistemos funkcijos sutrikimu, ar yra kitų negalavimų pasekmė.
Sąmoningai mąstant, kaip užkirsti kelią sąnarių problemoms, pravartu susipažinti su pagrindinėmis šios ligų grupės priežastimis.
- fizinio aktyvumo trūkumas.
Kompiuteris darbe ir/arba namuose, įprotis net menkiausią atstumą įveikti automobiliu, pasyvus laisvalaikis – deja, daugeliui pažįstami kasdienio gyvenimo komponentai. Sąnariai, trūkstant judėjimo, sustingsta (neišsiskria pakankamas kremzlės sutepimui reikalingi skysčio kiekis), padidėja jų nusidėvėjimo tikimybė, o kiekvienas neatsargesnis judesys kelia traumos pavojų. Dirbantiems sėdimą darbą, turėtų būti aktualus faktas, jog prie sąnarių problemų prisideda ir netaisyklinga laikysena. Ofisų “gyventojai” taip pat turėtų skirti dėmesį kėdėms, ant kurių sėdi (pastarosios negali būti per žemos), petraukėlėms sąnarių išjudinimui, o moterys – kritiškai įvertinti aukštakulnių avėjimo būtinybę
Per didelis svoris neigiamai veikia visas organizmo sistemas, ne išimtis ir sąnariai – šie nėra pritaikyti atlaikyti didelį svorį.
- persitempimas sportuojant bei dirbant.
Judėjimo trūkumas kenkia, tačiau negalima ir persistegti. Sportuojant “nešokite aukščiau bambos”: užsiėmimą pradėkite tempimo pratimais, nedarykite staigių judesių, krūvį didinkite palaipsniui, o ne bandykite per vieną treniruotę atsigriebti už ilgą nesportavimo laiką. Dirbant fizinį darbą, atkreipkite dėmesį į keliamų daiktų svorį.
Pradėti rūpintis sąnariais reikėtų dar prieš ligos diagnozę
Efektyviausiai sąnarių ligos diagnozuojamos atlikus tomografijos tyrimą magnetinio rezonanso aparatu: nustatoma skausmo priežastis, tiksli dislokacijos vieta ir pažeidimo lygis. Pacientas išvengia vizitų pas įvairius specialistus bei laiko gaišimo atliekant skirtingus tyrimus – sąnarių gydymas pradedamas nedelsiant. Priklausomai nuo konkretaus atvejo ir sudėtingumo, gali būti skiriama:
- reabilitacinės procedūros (pavyzdžiui, vandens terapija).
- medikamentinis gydymas (išorinio bei vidinio vartojimo preparatai).
- nepataisomai pažeisto sąnario keitimas nauju.
Norint užbėgti už akių sąnarių problemų pradžiai, stiprinti juos ligos pradžioje ar po gydymo, būtina užsiimti profilaktika. Tai bene efektyviausias sąnarių gydymas. Keli praktiniai patarimai:
- skirkite dėmesį savo mitybai: atsisakykite druskos, vartokite daug pieno produktų, avokadų, apelsinų, maistą papildykite sėmenimis, sojų aliejumi.
- vartokite maisto papildus, kuriuose yra medžiagų, skirtų sąnario kremzlinio audinio stiprinimui (gliukozaminas – vienas populiariausių).
- reguliariai sportuokite, tačiau nepersitempkite. Reaguokite į kūno siunčiamus signalus: pastarasis geriausiai žino, koks krūvis bei veiklos rūšis jam tinkamiausia.
Ir VISADA kreipkitės į medikus. Jei nerasite tam laiko dabar, vėliau lauks ilgas varginančių vizitų maratonas, o rezultatai gali nebūti tokie efektyvūs, kokių tikitės.