Naujienos

Reabilitacijos centras – pagalba norintiems atgauti jėgas ir pasijusti geriau

Reabilitacijos sąvoka yra naudojama tiek kalbant apie mediciną, tiek ir apie darbo rinką (šiame straipsnyje daugiausia dėmesio skirsime pirmąjai sričiai). Reabilitacija – tai žmogaus sveikatos būklės gerinimas, jo darbingumo bei geros savijautos sugrąžinimas. Priklausomai nuo individualios paciento būklės, vienus reabilitacija visiškai “pastato” ant kojų, tuo tarpu kitų būklė tik stabilizuojama. Reabilitacija – atskira medicinos veiklos sritis, o reabilitacijos centras – įstaiga, užtikrinanti kokybišką tokio pobūdžio paslaugų teikimą.

Tarpusavyje kalbant neretai juokaujama, jog dėl įtempto darbo ar problemų šeimoje vienam ar kitam asmeniui yra reikalinga reabilitacija – tokiu atveju tikslingiau būti vartoti relaksacijos terminą. Reabilitacija – tai įvairių medicininių priemonių (mankštos, masažų, atitinkamų medikamentų, mitybos, psichologinių konsultacijų ir panašiai) derinimas siekiant paciento sveikatos būklės pagėrėjimo. Šių paslaugų gali prireikti tiek asmeniui, nuo pat mažens prikaustytam prie invalido vežimėlio, tiek ir iki šiol sveikata nesiskundusiam, bet autoavarijoje sunkią traumą patyrusiam asmeniui, po atliktos operacijos sunkiai atgaunančiam jėgas.

Reabilitacinis gydymas yra skirstomas į keletą rūšių:

Pirminė reabilitacija

Tai – reikiamo pobūdžio reabilitacijos priemonės, teikiamos pacientui, kai jis guli ligoninėje. Pavyzdžiui, injekcijos – įprastinio gydymo dalis, o masažas – reabilitacinio.

Antrinė reabilitacija

Jei taikytos pirminės reabilitacijos priemonės negrąžino pageidautinos paciento sveikatos būklės, pastarąjam pageidaujant ar gydančiam specialistui rekomendavus, yra siūloma pasinaudoti antrine reabilitacija. Paprastai tokio pobūdžio paslaugas siūlo jau nebe tradicinės ligoninės, bet specializuoti reabilitacijos centrai.

Tretinė arba ambulatorinė reabilitacija

Naudojimasis reabilitacijos paslaugomis dar nereiškia, jog privalu atitrūkti nuo įprastinės kasdienės veiklos. Neretai žmogus yra pajėgus dirbti, tačiau jaučia nemalonius sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui – seniai patirtos kojos traumos atgijęs skausmas. Apžiūrėjęs specialistas jam gali rekomenduoti specialius masažus, mankštą ar kitas procedūras, kurios gali būti atliekamos netoliese gyvenamosios vietos įsikūrusioje reabilitacinėje įstaigoje.

Jei jau prakalbome apie ambulatorinę reabilitaciją, būtina aptarti vieną plačiai diskutuotiną klausimą, ar efektyviau gydytis stacionariai, ar ambulatoriškai (aišku, tai aktualu tik tuo atveju, kai žmogaus negalavimas nepaverčia jo nepajėgiu savimi pasirūpinti). Jei turite galimybę bent savaitei ar porai atitrūkti nuo kasdienybės – net nedvejokite. Reabilitacija, kai žmogus gali visapusiškai įsijausti į atliekamas procedūras ir išvengti tokių minčių, kaip “už valandos man į darbą”, “ką šiandien gaminsiu pietums?” ir panašiai, neabejotinai yra kur kas efektyvesnė už tą, kuriai skiriama laikas pietų pertrauko metu. Vien aplinkos pakeitimas galima suteikti neįtikėtinai didelę naudą. Sanatorijos bei reabilitacijos centrai Lietuvoje greta gydomojų procedūrų dažnai siūlo ir visą eilę atpalaiduojančių bei grožį puoselėjančių – jei jau esate tokioje vietoje, pasinaudokite galimybe atsigauti tiek fiziškai, tiek emociškai.

Nesvarbu, apie kokios srities paslaugas kalbėtume, dažnam žmogui aktualiausias klausimas yra “o kiek gi tai kainuoja?” Įstatymiškai numatyta, jog pirminės reabilitacijos paslaugos pacientui yra privalomos teikti nemokamai. Tačiau pasigirsta atvejų, kai ir tada savo teisių nežinantis žmogelis yra paprašomas atverti piniginę…O ką jau kalbėti apie mūsų visuomenėje gają tradiciją pasigerinti gydančiam personalui dovanėlėmis vokeliais, tikintis daugiau dėmesio bei žmogiško dėmesingumo…Idealiausia, kai žmogus būna iš anksto pasidomėjęs, kas yra kompensuojama iš privalomojo sveikatos draudimo fondo, o už ką reikia mokėti papildomai. Šiai mokamai kategorijai dažniausiai priklauso apgyvendinimo bei maitinimo išlaidos sanatorijoje ar reabilitacijos centre, taip pat asmeniškai pasirinktos procedūros, atliekamos greta prižiūrinčio mediko paskirtų. Tiesa, kai kurioms pacientų kategorijoms yra užtikrinama visiškai nemokama reabilitacija.

Ką konkrečiai gali pasiūlyti reabilitacijos centrai Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Palangoje? Pasidomėkime!

  • Dirbama su pacientais, turinčiais problemų su judėjimo aparatu, nervų sistema, lėtiniais susirgimais ir panašiai.
  • Priklausomai nuo individualių poreikių, prieinami įvairūs reabilitaciniai gydymo metodai – masažai, fizioterapija, kineziterapija, hidroterapija, ergoterapija ir kita. Kas reikalinga konkrečiu atveju, nusprendžia siuntimą išrašęs medikas bei reabilitacijos centre dirbantys reabilitacijos specialistai.
  • Dirba įvairių sričų medikai, galintys suteikti kvalifikuotą pagalbą įvairiais atvejais.
  • Dažniausiai dirba psichologai ir socialiniai darbuotojai, teikiantys konsultacijas ir pacientams, ir jų artimiesiems.

Atskirai paminėtinas Valakupių reabilitacijos centras, greta medicinės reabilitacijos siūlantis ir profesinę, kuri asmenims, turintiems vienokią ar kitokią negalią, suteikia galimybę įsilieti į darbo rinką.


error: Turinys yra saugomas !!