Dantų tiesinimas: niekada nėra per vėlu džiaugtis tiesiais dantimis
Mūsų visuomenėje vyrauja ne visiškai teisinga nuostata, jog dantų būklė susijusi vien tik su išvaizda (jei iškrito vienas iš krūminių dantų – gyventi galima, juk vis vien nesimato). Galbūt tai įtakoja žmogaus kūno anatomijos ar tiesiog bendrojo išprusimo spragos. Šiek tiek plačiau pasidomėjus paaiškėja, jog net ir kreivi dantys (iš pažiūros – grynai estetinė problema) yra „tiksinti bomba“, galinti įtakoti aibę gerokai rimtesnių problemų. Odontologo raginimas mergaitei reikia susirūpinti dantų tiesumu dėl galimo berniukų dėmesio trūkumo ateityje, nėra pats geriausias motyvas. Kita vertus, gerai, jog visuotinio grožio standarto besivaikantieji (tiesūs ir balti dantys – vienas iš pagrindinių elementų), kartais nesąmoningai, prideda „riebų“ pliusą savo sveikatos gerovei. Šiame straipsnyje pristatysime dantų tiesinimą breketais. Iškart išduosime paslaptį, jog tai – ne tik jauniesiems pacientams atliekama procedūra.
Dantų tiesinimas – ortodonto atliekama procedūra, kurios metu naudojami nuimami ar nenuimami mechanizmai, rekomenduojama norintiems turėti tiesius dantis bei taisyklingą sąkandį (viršutinės bei apatinės eilės dantys, juos sukandus, „sueina“ tolygiai, be jokių išsikišimų). Iš pažiūros dantys yra kieti, tačiau išties jie pakankamai paslankūs ir pasiduoda tiesinimui. Tuo remiantis galima išspręsti šias problemas:
- Per arti vieni kitų esantys, vienas ant kito „lipantys“ dantys.
- Išretėję dantys.
- Per daug išsikišę, ar priešingai – nusistūmę dantys.
Dantų tiesinimui, kaip minėta, gali būti naudojami nuimami (plokštelės, kapos) arba nenuimami (breketai) ortodontiniai prietaisai. Jei plokštelės rekomenduojamos jaunesniame amžiuje, tai dantų breketai (sagas vizualiai primenantys ant dantų tvirtinami dariniai, tarpusavyje sujungti viela) amžiui reikalavimų nekelia. Aišku, reikia atsižvelgti į faktą, jog dantų tiesinimas suaugusiesiems dažniau reikalauja daugiau laiko ir yra techniškai sudėtingesnis. Tačiau galutinis rezultatas – džiuginantis, tad tereikia rasti savyje jėgų nuvyti stereotipus ir pradėti kelią tiesesnių dantų link! Reikia paaiškinti terminą „nenuimami“. Breketai nuolatiniais burnos „gyventojais“ tampa maždaug pusantrų ar dviejų metų laikotarpiui (priklausomai nuo konkrečios situacijos sudėtingumo bei gydymo sėkmės terminas gali ilgėti ar trumpėti).
Dantų tiesinimui siūlomi skirtingų rūšių breketai, tarpusavyje besiskiriantys išvaizda, patvarumu, patogumu, kaina ir panašiai.
- Metaliniai breketai – bene populiariausias variantas, pasižymintis kokybe bei mažesne kaina. Tiesa, pastarieji yra gana pastebimi, tad jaučiantiems ypatingus kompleksus dėl išvaizdos nerekomenduojami. Aišku, nereikėtų skubėti įsivaizduoti dažnuose filmuose rodomas merginas „metalinėmis burnomis“ – technologijos vis tobulėja, tad ir breketų išvaizda tampa priimtinesnė.
- Beligatūriniai breketai – modernesnis ir tobulesnis variantas, priimtinas dėl to, jog gydymo procesas trunka trumpiau, būtina rečiau lankytis pas specialistus apžiūrai, lengviau atlikti asmeninę burnos higieną, pacientas patiria mažiau diskomforto. Dėl ypatingos vielos fiksacijos, dantys patiria menkesnį spaudimą.
- Keramikiniai breketai – pagrindinis privalumas – estetiškesnis vaizdas nei pasirinkus metalinius. Tačiau reikėtų įvertinti faktą, jog pastarieji kur kas trapesni ir gali sudužti. Rekomenduojama pagudrauti ir priekiniams dantims pasirinkti mažiau pastebimus keramikinius, o užpakaliniams – metalinius.
- Liežuviniai breketai – priešingai nei kitų rūšių breketai, liežuviniai tvirtinami ne iš išorės, bet vidinės pusės, tad yra nematomi. Visgi, juos renkasi ne visi – didesnis burnos gleivinės dirginimas, bene aukščiausia kaina lyginant su kitais variantais.
Dabar jau žinote, jog dantų breketai kaina skiriasi priklausomai nuo ortodonto rekomenduotos (ir asmeniškai priimtinos) rūšies. Tačiau turbūt nerimą kelia klausimas, ar mokama tik už tai ir apie kokias sumas konkrečiai kalbama?
- Priklausomai nuo breketų rūšies, už vieną žandikaulį sumokėsite 1000 -3000 litų.
- Kaip jau minėjome, dantų tiesinimas gali trukti maždaug iki dviejų metų, tačiau tai nereiškia, jog su ortodontu bendraujama tik uždedant/nuimant breketus. Būtina reguliariai (kas du – tris mėnesius) lankytis pas pastarąjį. Neretai už kiekvieną vizitą tenka mokėti nustatyto dydžio įkainius, viską sudėjus suma gali svyruoti nuo 2000 iki 5000. Tiesa, geriau nebandyti išvengti šių apžiūrų – ir sumos, ir gydymo laikas gali išaugti.
- Gali iškilti būtinybė ištraukti keletą dantų.
- Įvertinkite riziką, jog breketus dėl tam tikrų priežasčių gali tekti keisti naujais.
Pačio „juodžiausio“ scenarijaus atveju breketų kainos siekia iki 13 tūkstančių litų – kuo anksčiau kreipsitės į specialistus bei kuo stropiau laikysitės pastarųjų nurodymų, tuo daugiau sutaupysite.