Naujienos

Menstruacinė taurelė – už ar prieš?

Menstruacinė taurelė – intymios higienos priemonė moterims – indelis, kuris dedamas į makštį mėnesinių tekėjimui surinkti. Skirtingai nei tamponai ar higieniniai įklotai, menstruacinė taurelė ne sugeria išskyras, o jas kaupia.

Yra dviejų tipų menstruacinės taurelės:

 • Minkštas, lankstus, vienkartinis puodelis, pagamintas iš polietileno ir primenantys kontraceptinę diafragmą;
 • labiausiai paplitęs taurelės tipas varpelio formos puodelis, pagamintas iš gumos (latekso), medicininio silikono arba termoplastinio elastomero . Šios taurelės yra daugkartinio naudojimo ir gali būti naudojamos iki 10 metų. Vieni gamintojai rekomenduoja jas keisti kasmet, kiti – kas 5-10 metų.

ISTORIJA

Menstruacinės taurelės pirmą kartą buvo gaminamos praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje ir buvo parduodamos tuo pat metu kaip ir pirmieji tamponai. Tamponų pardavimas buvo smarkiai išaugęs, vienkartinės moteriškos higienos prekės netrukus tapo būtiniausiomis Vakarų kultūrų reikmenimis.

Menstruacinės taurelės ir daugkartinio naudojimo įklotai pradėjo populiarėti devintajame dešimtmetyje, kai moterys pradėjo ieškoti aplinkai nekenksmingų (ir pigesnių) alternatyvų . Iš pradžių menstruacinės taurelės buvo gaminamos iš natūralaus latekso, kuris yra alergenas, kurio reakcijos gali svyruoti nuo lengvo dirginimo, niežėjimo ir prakaitavimo iki dilgčiojimo ir jutimo praradimo.

Šiuolaikinės taurelės yra pagamintos iš medicininio silikono, kuris užtikrina mechaninį stiprumą ir nesukelia alerginių reakcijų.

MENSTRUACINIŲ TAURELIŲ PRIVALUMAI:

 • Taupymas. Menstruacines taureles galima naudoti iki 10 metų. Pradinė investicija į menstruacinę taurelę yra didesnė nei į kitas higienos priemones, tačiau laikui bėgant ji atsiperka.
 • Ekologija. Naudojant menstruacinę taurelę, nieko nereikia išmesti, todėl sumažėja atliekų. Daugumoje tamponų ir įklotų naudojama medvilnė yra balinta, kuri taip pat laikoma kenksminga aplinkai ir palieka dioksino pėdsakus ant medvilnės, o tai savo ruožtu yra kancerogenas. Vidutinė moteris per savo gyvenimą sunaudoja 11 000 tamponų ir įklotų. Šios šiukšlės kartu su pakuotėmis patenka į sąvartyną.
 • Patogumas ir komfortas. Keliaujant patogu su savimi pasiimti vieną taurelę, o ne kelis įklotus ar tamponus. Labai patogu toms moterims, kurios daug sportuoja. Kadangi menstruacinė taurelė yra tiesiai kūno viduje, ji nesukelia spaudimo, kaip higieniniai įklotai. Taip pat nėra jokių nepatogumų, kuriuos gali sukelti tampono siūlas, pasišlapinant. Menstruacinė taurelė apsaugo nuo sausumo jausmo, kurį gali sukelti tamponai. Taip pat ją galima naudoti prieš prasidedant mėnesinėms, o tai gali būti patogu moterims, kurių mėnesinių ciklas nereguliarus.
 • Nėra pavojaus. Nerasta ryšio tarp toksinio šoko atvejų ir menstruacinių taurelių naudojimo, taurelės yra gaminamos iš medicininio silikono , kuris yra hipoalerginės ir neveikia makšties mikrofloros.
 • Paprastumas. Menstruacinėje taurelėje gali būti daugiau skysčių nei tampone nuo gausaus kraujavimo, todėl į tualetą galima eiti rečiau.
 • Ligų nebuvimas. Menstruacinių taurelių vartotojai rečiau serga bakterinėmis infekcijomis.

MENSTRUACINIŲ TAURELIŲ TRUKŪMAI:

 • Menstruacinė taurelė reikalauja įdėjimo ir išėmimo įgūdžių. Jei taurelė naudojama netinkamai- gali pratekėti.
 • Pastovus sterilizavimas tarp ciklų.
 • Norėdami pakeisti taurelę, turite su savimi turėti vandens, kad ją išskalauti.

MENSTRUACINIŲ TAURELIŲ DYDŽIAI

Paprastai menstruacinės taurelės būna dviejų dydžių:

 • S – tinka negimdžiusioms, arba jaunesnėms nei 25 metų moterims;
 • L – pagimdžiusioms moterims arba moterims nuo 25 metų.

MENSTRUACINIŲ TAURELIŲ SPALVOS

Menstruacinės taurelės būna skaidrios ir tamsios spalvos.
Spalvotuose taurelėse yra dažiklių (sertifikuotų), o skaidriuose – ne. Skaidrios taurelės greitai praranda savo pirminę išvaizdą – pagelsta nuo išskyrų , o ant spalvotų taurelių geltonumo nesimato. Ant baltos spalvos taurelės labai aiškiai matosi visi nešvarumai, vadinasi, lengviau išlaikyti ją idealiai švarią.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI IR ATSAKYMAI

Ar gali užstrigti taurelę ir ar reikia bėgti pas gydytoją, jei ji makštyje išbuvo ilgiau nei dvylika valandų?
Jei gimdos kaklelis yra pakilęs šiek tiek aukščiau, o taurelė praėjo šiek tiek toliau, tuomet neturėtumėte jaudintis. Pirma, neskubėkite ir atsipalaiduokite. Tada pabandykite stumti: dangtelis palaipsniui nusileis ir galėsite suimti už uodegos ar apatinės dalies. Naudojant ilgesnį laiką taureles, moters dubuo gali persipilti, o tada, net ir „užstrigusią“ taurelę ištraukti bus dar lengviau.

Ar kiekvieną kartą skalaujant dubenį turėčiau naudoti muilą?
Gamintojų nurodymai čia skiriasi: kažkas rašo, kad reikia nuplauti tik po tekančiu vandeniu, kiti pataria naudoti švelnų muilą, treti rekomenduoja taureles valyti išskirtinai intymios higienos priemone. Gydytoja paaiškina, kad jei muilas yra po ranka (įprastas ar skirtas intymiai higienai), geriau jį naudoti, tačiau jei nėra prausiklio, užtenka tekančio vandens. Labai svarbu iš taureles kruopščiai nuplauti bet kokio muilo pėdsakus – patekęs ant makšties gleivinės gali sutrikti pH ir išbalansuoti makšties mikroflorą.

Kam reikalinga taurelės sterilizacija prieš ir po mėnesinių?
Sterilizacija prieš menstruacijas padeda iš oro pašalinti laikymo metu ant dangtelio nukritusias bakterijas, o po menstruacijų iš makšties pašalina ant taurelės nukritusius mikroorganizmus, neleidžia jiems užsilikti ant jo sienelių ir daugintis.

Ar taurelės naudojimas gali padidinti nfekciją?
Tyrimai, kuriuose dalyvavo moterys, kurios menstruacijų metu naudojo menstruacines taureles, parodė, kad jos neturi įtakos makšties mikroflorai ir šlapimo tyrimo rezultatams. Tačiau, jei jau prasidėjus mėnesinėms turite kokių nors floros pažeidimų – pavyzdžiui, kandidozė – taurelės vartoti iki gydymo pabaigos nerekomenduojama.

Ar taurelė gali pakenkti moterims, sergančioms endometrioze, displazija ar ektopija (kartais vadinama „gimdos kaklelio erozija“)?
Tyrimai teigia, kad menstruacines taureles niekaip neįtakoja makšties ir gimdos kaklelio epitelio būklės – vadinasi, negali jiems pakenkti. „Nė vienoje rekomendacijoje dėl displazijos ar endometriozės nėra apribojimų dėl naudojamų higienos priemonių.

Ir tai, ką mes vadiname „erozija“, dažniausiai pasirodo kaip gimdos kaklelio ektopija – ši būklė pasireiškia 40% moterų ir yra normali būsena, kuri nereikalauja gydymo. Tačiau gamintojai pataria pasitarti su gydytoju dėl perėjimo prie menstruacinių taurelių, jei sergate kokia nors ginekologine liga.

Ar naudojant menstruacines taureles, yra tikimybė mechaninio dubens sudirginimui?
Žinoma, tai įmanoma. Pavyzdžiui, įkišant kaušelį galima subraižyti makšties sienelę. Vieniems diskomfortą gali sukelti dangtelio sienelės, išsikišimai ant jo ar apvadas – tuomet verta jį įvesti su vandens pagrindo lubrikantu.

Ginekologės pataria, kad per pirmuosius kelis naudojimo būdus, kol moteris neišmoko tvarkytis su taurelę, diskomfortas yra normalus, tačiau jei kaskart įkišus taurelę pažeidžiama makštis, tuomet reikia pagalvoti apie keitimą kito gamintojo arba įsigyti kitą dydį. Po pirmųjų bandymų įkišti taurelę moterys dažniausiai pajunta didesnį diskomfortą nei naudodamos tamponus, tačiau vėliau prie to pripranta ir diskomfortas praeina. Apskritai 91% moterų, išbandžiusių taurelę, nebenori jos atsisakyti.

Ar dėl menstruacijų taurelės mėnesinės taps skausmingesnės?
Ne. Atvirkščiai, kai kuriems tai gali palengvinti. Naudojant menstruacines taureles , moterys spazmus patiria kiek rečiau nei besirenkantys įklotus.

Ar taureles tinka moterims, kurių gimda yra pasvirusi?
Dažniausiai taip. Pirmą kartą gali tekti apsidrausti tarpine, kol pavyks „čiupti“ optimalią dubenėlio padėtį. Jei turite pasvirusią gimdą, norite naudoti taurelę kreipkitės patarimo į savo ginekologą.

Ar galima turėti intymius santykius, įkyšus taurelę?
Bet kuriuo atveju seksas menstruacijų metu po kaušelio naudojimo bus patogesnis nei naudojant tamponą: pastarieji sugeria viską, kas pasitaiko po ranka, įskaitant natūralias makšties išskyras, kurios sudaro apie 35% viso tampono. Naudojant taurelę, galite nebijoti per didelio makšties išsausėjimo ir patogiai mylėtis iškart jį išėmus.

error: Turinys yra saugomas !!