Kuo naudinga ir kur vartojama raudonoji šaknis
Raudonoji šaknis yra retas augalas. Jis priklauso daugiamečių žolelių grupei. Augalą galite sutikti tik Altajaus ir Pietų Sibiro alpinėse pievose. Kaip ir visos alpinės žolės ir krūmai, raudonoji šaknis yra tikras išgyvenimo specialistas. Jis atlaiko stiprų vėją, staigius temperatūros pokyčius, pavasarinius potvynius, kai daugybė upelių išplauna šlaitus. Paviršiuje yra tik nedidelė augalo dalis – pusės metro stiebai su purpuriniais-alyviniais žiedais.
Šakota kieta šaknis į žemę gali patekti iki penkių metrų gylio. Dėl tokio galingo pagrindo augalas tvirtai pritvirtinamas prie skurdžios akmenuotos dirvos ir ištraukia drėgmę bei maistines medžiagas iš gilių požeminių sluoksnių. Tai šaknis, kuri visada buvo ypač vertinama tradicinėje medicinoje. Naudojama ir viršutinė augalo dalis, joje taip pat gausu vertingų organinių junginių.
Remiantis liaudies tikėjimais, pirmiausia meškos po žiemos miego ieško raudonos šaknies, kad galėtų greitai atkurti jėgas. Manoma, kad žmonės, kurie pirmieji atrado gydomąsias raudonosios šaknies savybes, stebėjo lokius, kurie tikslingai iškasė ir valgė būtent šį augalą. Raudonosios šaknies buveinė yra gana maža, todėl jos gamyba yra ribota. Išmanantys rinkėjai stengiasi nebūti godūs ir niekada iki galo neiškasa augalo.
Maždaug trečdalis šaknų paprastai paliekama žemėje. To pakanka, kad atkakli ir nepretenzinga šaknis visiškai atsigautų per kelerius metus.
Žmogaus organizmui raudonoji šaknis yra turtinga maistinių medžiagų šaltinis. Nuovirai ir tinktūros iš jo nuo seno žinomi kaip puikus tonikai ir vaistai. Tradiciškai manoma, kad jas pirmiausia turi gerti vyrai. Tačiau šaknis turi gydomąjį poveikį ir moters organizmui.
Raudonoji šaknis yra veiksminga natūraliu imuniteto stimuliatoriumi. Ji stiprina kraujagysles, pašalina iš organizmo sunkiuosius metalus, toksiškus junginius ir toksinus, pašalina prostatos spūstis. Padeda išspręsti vyrų ir moterų intymios sferos problemas.
Raudonosios šaknies sudėtis apima:
- Flavonoidai. Šios medžiagos stiprina kraujagyslių sieneles, neleidžia vystytis aterosklerozei, malšina kraujagyslių spazmus. Raudonojoje šaknyje esantys flavonoidai ypač naudingi vyriškam organizmui. Jų įtakoje prostatos liaukos latakų lygieji raumenys atsipalaiduoja. Flavonoidai turi priešvėžinį poveikį, užkerta kelią ir lėtina navikų susidarymą.
- Katechinai. Taip pat vadinami flavonoidais. Katechinai turi antioksidacinį poveikį organizmui. Jie atsparūs laisviesiems radikalams ir skatina sunkiųjų metalų pašalinimą. Sumažina toksinių medžiagų apkrovą organizmui. Stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą. Dėl katechinų raudonoji šaknis gavo savo pavadinimą. Šios medžiagos antpilui iš požeminės augalo dalies suteikia sodriai raudoną spalvą.
- Saponinai. Atkuria vandens ir druskos pusiausvyrą organizme. Pagerina bronchų ir prostatos veiklą. Paspartina gleivinių regeneraciją. Pašalina skreplius, kurie padeda kovoti su kosuliu. Be to, saponinai blokuoja cholesterolio plokštelių susidarymą ant kraujagyslių sienelių. Šios medžiagos stabilizuoja emocinę žmogaus būseną, gerina virškinimą.
- Taninai. Jie suteikia raudonųjų šaknų užpilams ir arbatoms specifinį sutraukiantį skonį. Taninai padeda kovoti su viduriavimu, turi priešuždegiminį poveikį. Be to, jie naikina patogeninę mikroflorą, padeda išvalyti žarnyną ir pagreitina medžiagų apykaitą. Šaknyse yra iki 18 proc. taninų.
- Ksantonai. Biologiškai aktyvūs junginiai, turintys stiprų imunomoduliacinį poveikį. Jie pagerina natūralią organizmo apsaugą nuo virusų, pavyzdžiui, gerai priešinasi herpesui. Ksantonai stimuliuoja centrinės nervų sistemos darbą.
- Estrogenai. Moteriški lytiniai hormonai. Jie turi teigiamą poveikį moters organizmui, ypač menopauzės metu. Estrogenai padeda išlaikyti grožį ir pratęsti jaunystę. Normalus hormoninis fonas stabilizuoja širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, padeda išvengti osteoporozės.
- Alkaloidai. Augaliniai organiniai junginiai, turintys azoto. Vidutinėmis dozėmis jie blokuoja kenksmingų mikroorganizmų dauginimąsi, malšina skausmą.
- Amino rūgštys. Statybinė medžiaga visiems organizmo audiniams, nepakeičiama baltymų sudedamoji dalis.
- Vitaminas C. Vienas iš svarbiausių organizmo junginių, yra atsakingas už hemoglobino kiekį, dantis, plaukus ir odą.
- Kumarinai. Organiniai junginiai, užkertantys kelią trombozei, malšina spazmus. Jie turi priešnavikinį poveikį.
- Selenas. Būtinas stabiliai skydliaukės veiklai. Stimuliuoja smegenų veiklą. Nepakeičiamas jodo pasisavinimui. Selenas dalyvauja 30 gyvybiškai svarbių procesų. Naudojamas organizme apsisaugoti nuo virusinių infekcijų.
Raudonosios šaknies nauda vyrams
Raudonoji šaknis plačiai žinoma kaip liaudiška priemonė vyrų intymioms problemoms spręsti. Sibiro gyventojai juos tradiciškai gydė šlapinimosi sutrikimus, prostatitu, vyrų nevaisingumu, erekcijos sutrikimais. Šiuolaikiniai tyrimai rodo, kad reguliarus raudonųjų šaknų vartojimas padeda išvengti vėžio.
Unikalus poveikis, dėl kurio vertinama raudonoji šaknis, atsiranda dėl bendro flavonoidų veikimo.
Šios biologiškai aktyvios medžiagos pirmiausia turi pastebimą poveikį prostatos liaukai – mažina jos latakų raumenų įtampą. Tai normalizuoja kraujotaką ir prostatos sekretą. Raudonojoje šaknyje esantis biologiškai aktyvių komponentų derinys stimuliuoja visą vyrišką kūną, didina libido ir gerina erekciją. Preparatai su raudonomis šaknimis gali būti kompleksinės terapijos dalis kartu su kitais vaistais gydant lėtinį prostatitą.
Raudonosios šaknies nauda moterims
Raudona šaknis naudinga ir moterų sveikatai. Preparatai, kurių pagrindą sudaro raudonoji šaknis, naudojami pieno liaukų ligoms gydyti, taip pat padeda gimdos prolapso gydymui. Raudonoji šaknis, veiksminga gydant šlapimo pūslės ligas, tiesiosios žarnos prolapsą, kepenų ligas, vandenligę ir anemiją. Raudonosios šaknies gavimas padeda laiku pašalinti skysčių perteklių iš organizmo, normalizuoja šlapinimąsi. Tai padeda greitai atsikratyti patinimų. Šaknis padeda atstatyti raumenų tonusą, o tai svarbu gimdančioms moterims.
Šaknis, gali būti vartojama krūties vėžio profilaktikai. Tai puikiai dera su medicininiais kompleksais gydant krūties ligas. Gerindama skysčių cirkuliaciją ir malšindama uždegimus, raudonoji šaknis teigiamai veikia moterų lytinių organų veiklą. Reguliariai vartojant, padidėja hemoglobino kiekis kraujyje. Padeda įveikti anemiją, gerina imunitetą ir normalizuoja miegą. Preparatai su raudonąja šaknimi padeda sureguliuoti nervų sistemos darbą – malšina galvos skausmą, suteikia žvalumo, padeda išvengti nervinių priepuolių ir susidoroja su jų pasekmėmis.
Bendrosios indikacijos
Raudona šaknis stimuliuoja širdį ir kraujotakos sistemą. Juo gydomos kvėpavimo takų ligos – bronchai ir plaučiai. Iš šaknų pagamintos nuoviros, padeda ir sumažina kosulį.
Raudonoji šaknis normalizuoja biocheminę kraujo sudėtį, prisotina jį hemoglobinu, stimuliuoja inkstus, padeda organizmui atsikratyti skysčių pertekliaus. Tai svarbu siekiant išvengti šlapimo pūslės akmenligės. Priemonės, pagrįstos raudonąja šaknimi , skiriamos ūminėms virškinimo trakto ligoms.
Raudonoji šaknis normalizuoja biocheminę kraujo sudėtį, prisotina jį hemoglobinu, stimuliuoja inkstus, padeda organizmui atsikratyti skysčių pertekliaus.
Raudonosios šaknies naudojimas ir vartojimas
Raudonąją šaknį galima gerti kaip arbatą, nuovirą, trauktinę ar balzamą. Kiekviena forma yra veiksminga tam tikroms ligoms. Tinkamas pasirinkimas ir tinkamai parinkta dozė leis jums gauti laukiamą rezultatą.
- Raudonosios šaknies arbata. Raudonųjų šaknų arbata gerina širdies veiklą, reguliuoja skysčių balansą audiniuose, skatina kraujotaką smegenyse, didina ištvermę, gerina tonusą, mažina nuovargį. Veiksmingiausia gydant gripą ir SARS, galvos skausmus, kraujavimą iš gimdos, impotenciją, uretritą, prostatitą, cistitą, pielonefritą, epilepsiją.
Kaip paruošti arbatą: vieną arbatinį šaukštelį susmulkintų raudonųjų šaknų užpilkite stikline verdančio vandens. Leiskite pastovėti 20 minučių, tada nukoškite. Arbatą geriausia virti termose arba kitame sandariai uždarytame inde. Gerti karštą du kartus per dieną po vieną stiklinę arba 3-4 kartus per dieną po ketvirtadalį ar trečdalį stiklinės. Į arbatą galima dėti medaus ir pieno. Visas priėmimo kursas yra 30 dienų. Po to reikia padaryti 10 dienų pertrauką.
- Raudonosios šaknies nuoviras. Raudonosios šaknies nuoviras ar lytinių organų veiklą, gerina vyrų ir moterų intymaus gyvenimo kokybę. Išvalo kraują ir atkuria vandens bei druskų balansą. Nuoviras naudingas potencijos mažinimui, prostatitui, prostatos adenomai, nevaisingumui, cistitui, šlapimo susilaikymui, moterų lytinių organų ligoms, tiesiosios žarnos prolapsui, inkstų ir plaučių audinio uždegimams, mastopatijai, tuberkuliozei, bronchitui, astmai.
Kaip paruošti nuovirą: 10 gramų smulkiai pjaustytų šaknų reikia įdėti į emaliuotą keptuvę, užpilti stikline šalto vandens. Įdėkite keptuvę į didesnį indą su vandeniu ir pakaitinkite 30 minučių vandens vonelėje. Gautą skystį palikite 60 minučių sandariame inde. Nukoškite, įpilkite virinto vandens, kad atkurtumėte pradinį tūrį. Vartokite du šaukštus nuoviro tris kartus per dieną, prieš valgį. Užpilą galima paruošti ir kitaip: du arbatinius šaukštelius susmulkintos šaknies supilkite į termosą ir užpilkite litru verdančio vandens. Palaukite 60 minučių, tada nukoškite. Gautą antpilą gerti du kartus per dieną po stiklinę mėnesį. Praėjus mėnesiui nuo raudonųjų šaknų nuoviro vartojimo pradžios, reikia padaryti pertrauką. Kursą galite atnaujinti po dviejų mėnesių.
- Raudonųjų šaknų trauktinė. Raudonosios šaknies pagrindu pagaminta trauktinė gerina imunitetą ir turi bendrą stiprinamąjį poveikį. Padeda įveikti avitaminozė, stimuliuoja širdies ir kraujagyslių darbą, padeda esant virškinimo problemoms, atkuria kraujotaką prostatos liaukoje, šalina iš organizmo skysčių perteklių. Trauktinę reikia gerti sergant tuberkulioze, bronchitu, plaučių uždegimu, mažakraujyste, prostatos ligomis, vyrų ir moterų nevaisingumu, peršalimu ir gripu, sinusitu, pūsleline, skrandžio ir žarnyno ligomis, nervų sutrikimais.
Kaip paruošti trauktinę: smulkiai supjaustykite 50 gramų raudonųjų šaknų, įpilkite pusę litro degtinės. Padėkite vėsioje ir tamsioje vietoje 14 dienų, retkarčiais pakratykite. Paruoštą tinktūrą nukoškite. Gerkite po vieną arbatinį šaukštelį tris kartus per dieną, 30 minučių prieš valgį. Prieš vartojant, ją reikia ištirpinti pusėje stiklinės vandens, kad nedirgintų virškinamojo trakto gleivinės. Trauktinę galite vartoti nuo vieno iki trijų mėnesių iš eilės, priklausomai nuo vaisto toleravimo. Tarp kursų reikia padaryti pertrauką – mažiausiai 10 dienų. Per metus galite eiti nuo dviejų iki keturių tinktūros kursų.
- Raudonųjų šaknų balzamas. Galite savarankiškai pasigaminti balzamą iš raudosios šaknies su propoliu namuose. Gydomoji kompozicija gali būti naudojama nervų sistemos sutrikimų, prostatos ligų, potencijos sutrikimų ir skrandžio bei žarnyno ligų gydymui ir profilaktikai.
Kaip paruošti balzamą: smulkiai supjaustykite ir sumaišykite 30 gramų šaknų ir 30 gramų propolio. Įpilkite pusę litro medicininio spirito, suplakite. Palikite indą 10 dienų tamsioje ir vėsioje vietoje. Kartkartėmis suplakite skystį. Gautą balzamą nukoškite. Gerti tris kartus per dieną po 30 lašų pusvalandį prieš valgį. Kurso trukmė yra vienas mėnuo. Po dviejų mėnesių balzamą vėl galima naudoti.
Kontraindikacijos
Raudona šaknis priklauso vaistiniams augalams, turintiems didelį biologinį aktyvumą, ir yra prisotinta daugybe organinių junginių ir mikroelementų. Kaip ir bet kurią stiprią priemonę, ją reikia vartoti atsargiai ir pirmiausia perskaityti kontraindikacijų sąrašą. Neverta nepaisyti atsargumo priemonių, nes kai kuriais atvejais pasekmės gali būti rimtos.
- Raudonos šaknies negalima vartoti nėščioms moterims. Juo pagrįstų vaistų vartojimas gali sukelti persileidimą;
- Nerekomenduojama vartoti žindymo laikotarpiu. Medžiagos, esančios augale, gali sukelti kūdikio hipertoniškumą. Be to, naujagimis gali turėti virškinimo problemų ir alergijų;
- Raudonųjų šaknų negalima duoti vaikams iki penkerių metų. Tai gali sukelti per didelį susijaudinimą ir nemigą;
- Paaugliai gali vartoti preparatus iš raudonosios šaknies, tačiau atsargiai, organizmas gali reaguoti į spuogų atsiradimą;
- Raudonųjų šaknų preparatai netinka žmonėms, patyrusiems infarktą;
- Raudona šaknis netinka sergantiems hipertenzija, nes tai gana stiprus stimuliatorius širdies ir kraujagyslių sistemai;
- Preparatai iš raudonųjų šaknų negali būti derinami su antibiotikais. Tai gali sumažinti vaistų veiksmingumą ir sukelti alergines reakcijas.
Šalutinis poveikis
Raudonoji šaknis turi šalutinį poveikį, kuris dažniausiai pasireiškia ilgai vartojant. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti kepenų ar inkstų diegliai, edema ir alerginės reakcijos. Kadangi vaistinio augalo biologiškai aktyvios medžiagos veikia nervų sistemą, kartais galimi miego sutrikimai. Šalutinis poveikis gali būti nervinis per didelis susijaudinimas ir dirglumas.