Naujienos

Išsiplėtusios kojų venos – rimta, bet kontroliuojama problema: tereikia laiku imtis priemonių

issipletusios koju venos

Moteriškai giminei bene baisiausi tie sveikatos sutrikimai, kurie sąlygoja akivaizdžius neigiamus išvaizdos pokyčius. Venų varikozė – liga, kurios statistika negailestinga pastarosioms: diagnozė nustatoma 40 proc. visų moterų ir 20 proc. vyrų. Matomos išsiplėtusios venos ant vyresnio amžiaus žmonių kojų – progresavusi ir mažai medikams pavaldi ligos stadija. Atidžiai stebint kūno siunčiamus signalus ir naudojant rekomenduojamas profilaktines priemones, galima efektyviai kontroliuoti net genetiškai užprogramuotą ligą.

Silpnosios lyties ir kojų venos silpnesnės

Venų varikozė – paviršiuje matomas išsiplėtusių kraujagyslių tinklas, kurio susiformavimą įtakoja venų vožtuvų nesandarumas: skatinamas kraujo tekėjimas priešinga kryptimi, formuojasi kraujo sankaupos ir to pasekoje plečiasi kraujagyslės.

Liūdniausia žinia: venų varikozė yra paveldima. Jei išsiplėtusiomis venomis skundėsi bent vienas iš tėvų, ligos pasikartojimo procentas sūnui yra maždaug 40, o dukrai – net virš 60 proc. Negana to, moteris išsiplėtusios venos dažniau vargina ir dėl kitų priežasčių. Nėštumas ir gimdymas – kritiniai laikotarpiai, ypač turinčioms polinkį į šią ligą. Didžiausią įtaką turi hormonų pokytis, padidėjęs slėgis dubens srityje bei išaugusi kojų apkrova. Norint išvengti nėštumo periodo apkartinimo papildomomis sveikatos problemomis, specialistai rekomenduoja profilaktiškai mūvėti specialias kompresines kojines, o, reikalui esant, būtinas venų varikozės gydymas intervenciniu budu (šiuo metu dažniausiai rekomenduojamas lazeris). Dailiosios lyties atstoves į pavojų stumia ir taip mėgiami aukštakulniai, trikdantys kraujo apykaitą.

Kiti rizikos faktoriai: padidėjęs kūno svoris, fizinio aktyvumo trūkumas, rūkymas, stovimas arba sėdimas darbas, priverčiantis ilgą laiką būti vienoje padėtyje. Venų varikozė taip pat gali būti ir kitų sveikatos sutrikimų komplikacija: kraujo ligų, vidurių užkietėjimo ar skysčių sankaupų pilvo ertmėje, onkologinių susirgimų.

Iš tolo pastebimos išsiplėtusios kojų venos – gerokai pažengusi ligos stadija

Kaip ir dauguma ligų, venų varikozė progresuoja po truputį, palaipsniui pereidama keletą pakopų. Kuo anksčiau pastebimi pakitimai, tuo efektyvesnis gydymas ir mažesnė komplikacijų tikimybė. Skiriamos šios stadijos:

l. Dalis į pirmuosius ligos simptomus yra linkę nereaguoti – tai paprasčiausia tapatinama su kasdieniu nuovargiu. Ilgesnį laiką būnant sėdimoje ar stovimoje padėtyje, kojos apsunkta, karts nuo karto kartojasi tirpimas, jaučiamas niežulys. Pasireiškia nežymus kojų tinimas, vos pastebimai paryškėja venos.

Tai – etapas, kuriame naudojamos profilaktinės priemonės gali sustabdyti ligos progresą. Rekomenduojama suaktyvinti savo gyvenimo būdą. Sportininku tapti neprivaloma: galima tiesiog pradėti nuo reguliarios mankštos darbo metu, atpalaiduojančios ilgą laiką statiškoje padėtyje laikomas kojas. Kompresinės kojinės gali būti nešiojamos ne kasdien, bet, pavyzdžiui, kelionėje, kai ilgesnį laiką kojos nejuda, tai yra puiki priemonė.

II. Liga pradeda reikštis vizualiai: plonėja oda, tampa matomos išsiplėtusios kojų venos ir jų tinklas, kojų tinimas kyla aukštyn blauzdomis. Estetinius pokyčius lydi atsiradęs kojų skausmas.

III. Venų varikozė akivaizdi – ryški išsiplėtusių kraujagyslių spalva, atsiradusios žaizdelės, dėl sutrikusios limfos sutinusios kojos. Venų varikozės gydymas tampa aktualus ne vien dėl noro panaikinti estetinę problemą: atsiranda negyjančios opos, iškyla infekcijos ar net sepsio grėsmė, o nmenkiausias sumušimas gali sąlygoti venų sienelės trūkimą bei gausų kraujavimą.

Nepasinaudoti šiuolaikinės medicinos laimėjimais – apsileidimas

Kai kompresinės kojinės, tepalai, geriamieji medikamentai bei kitos prevencinės priemonės akivaizdžių rezultatų neatneša arba jų naudojimas tiesiog  pavėluotas, būtinas intervencinis specialistų įsikišimas. Pacientams vietoj įprastos chirurginės operacijos, kuri taip pat nėra sudėtinga – baugina vien pats pavadinimas, vis dažniau pasiūloma moderni venų operacija lazeriu. Venų varikozės gydymas lazerinio spinduliu populiarus dėl patiriamo minimalaus diskomforto (taikoma vietinė nejautra) bei galimybės neatitrūkti nuo įprastos veiklos. Nereikia sukti galvos dėl nedarbingumo pažymėjimo ar reabilitacijos: venų operacija lazeriu rekomenduojama pacientams, jau kitą dieną norintiems griebtis įprastų darbų. Aišku, operacijos sėkmę užtikrina ne pats procedūros pobūdis, bet jį atliekančio asmens kompetencija bei naudojamos įrangos kokybė.

Venų varikozės vienintelė lazerinio gydymo procedūra nėra pajėgi išgydyti. Jei tolimesniame etape nebus laikomasi gydytojo nurodytų rekomendacijų bei profilaktinių priemonių, liga neabejotinai pasikartos. Akyliausi turėtų būti asmenys, patenkantys į aptartas rizikos grupes, o taip pat visi, kurių amžiaus laikrodis negailestingai tiksi


error: Turinys yra saugomas !!