Naujienos

Hemorojaus gydymas: kas sakė, jog hemorojus – gėdinga liga?

Hemorojus. Koks žodis pirmasis ateina į galvą, išgirdus šį terminą? Tikriausiai nesuklysime sakydami, jog tai – gėda. Jei mums skauda galvą, nejaučiame diskomforto pranešti aplinkiniams apie šį negalavimą: galbūt tikimės naudingų patarimų, o gal tiesiog užuojautos. Tačiau kai kalba pakrypsta apie „aną galą“ – o hemorojus būtent ir yra išangės srities liga – atsiranda kur kas daugiau kompleksų. Varžomasi pasipasakoti kažkam iš artimųjų ar netgi kreiptis pagalbos į medikus. Dar vienas klaidingas su šia liga siejamas stereotipas – hemorojaus gretinimas su onkologiniais bei kitais itin pavojingais ar net mirtinais susirgimais. Tai – nemaloni, tačiau ne mirtina ar neišgydoma liga. Tačiau jokiu būdu negalima sėdėti sudėjus rankų ir leisti, jog šis susirgimas su savo sukeliamu diskomfortu neigiamai įtakotų gyvenimo kokybę.

Ligos simptomai

Hemorojus – tai venų išsiplėtimas analinėje dalyje, kuris ir sukelia visus nemalonius pojūčius, kuriuos netrukus plačiau aptarsime. Priklausomai nuo konkrečios „dislokacijos“ vietos – išeinamosios žarnos vidus ar išeinamosios angos sritis – gali būti vidinis ar išorinis hemorojus. Nei vienas iš šių negalavimų, savaime suprantama, malonumo neteikia ir, deja, neretai pasireiškia  vienu metu.

Nors ligos diagnozė, kaip ir hemorojaus gydymas, privalo būti patikėta kvalifikuotiems specialistams, tačiau egzistuoja „klasikiniai“ hemorojaus simptomai, kuriuos pastebėjus būtina kuo skubiau imtis priemonių. Akivaizdūs ženklai:

Iš pradžių šis reiškinys pastebimas tik nusituštinus – ant tualetinio popieriaus ar išmatose. Vėliau, leidžiant ligai įsismarkauti, pasirodo bet kuriuo metu. Kraujas iš išeinamosios angos – simptomas ir storosios žarnos vėžio, dėl to pastarasis neretai sukelia daug panikos. Deja, žmonės dažnai linkę kankintis nežinioje, vengdami susidurti su diagnoze… Iš tikrųjų pasirinktas šeimos medicinos centras bei kvalifikuotas jo personalas nuogastavimus, atlikus reikiamą apžiūrą, išsklaidytų akimirksniu ir paskirtų reikiamą gydymą.

Iš pradžių, vėlgi, požymiai pasireiškia tuštinimosi metu ar pasituštinus, o ligai progresuojant, kur kas dažniau.

  • Hemorojiniai mazgai.

Tai – itin nemalonus reiškinys. Įsivaizduokite: kažkokie dariniai, tuštinimosi proceso metu, išlenda…pro išeinamąją angą! Iš pradžių pastarieji į savo vietą sugrįžta savaime, vėliau juos tenka sukišti pačiam asmeniui, o galiausiai jie taip ir lieka išlindę…Visiškai suprantama, jog tai nėra pati tinkamiausia tema maloniam pasišnekučiavimui prie arbatos, tačiau tai tikrai nesudaro pagrindo gėdijimuisi: bet kuri išsirinkta privati klinika ar kita medicinos gydymo įstaiga šį bei kitus simptomus pajėgi panaikinti.

Ligą skatinantys veiksniai

Kalbant apie bet kokią ligą, svarbu paminėti priežastis, pastarąją sukeliančias. Tai padeda atsakyti į klausimą „kodėl aš susirgau“ bei įspėja, kurie žmonės atsiduria didesnėje rizikos grupėje.  Hemorojus „draugauja“ su nuolat pasikartojančiu vidurių užkietėjimu arba, priešingai, viduriavimu bei taip vadinamu intensyviu tuštinimosi procesu stanginantis – paprastai tariant, mes esame taip užimti, jog negalime skirti pakankamai laiko „patupėjimui“ ant klozeto ir stengiamės kaip įmanoma greičiau atlikti visus „reikalus“. Minėtą vidurių užkietėjimą skatina ne kas kita kaip netinkamas gyvenimo būdas bei įpročiai. Pagalvokite, kurie iš toliau pateiktų rizikos veiksnių yra būdingi konkrečiu atveju ir taps aišku, kiek realu, jog hemorojus taps ir Jūsų ligos istorijos „herojumi“:

  • Nesubalansuota mityba. Trūkstant vaisių, daržovių bei kitų skaidulinių medžiagų, stringa natūralus tuštinimosi procesas. Svarbu per dieną išgerti ir pakankamai gryno vandens.
  • Sėdimas ar stovimas darbas bei fizinio aktyvumo trūkumas.
  • Nėštumo bei gimdymo laikotarpis. Deja, šis nuostabus periodas moters gyvenime atneša ne tik gerų įspūdžių – neretai aktualus tampa hemorojaus gydymas. Ypatingai rizika padidėja po gimdymo dėl didelio spaudimo išangėje stumiant kūdikį.
  • Paveldime ne tik akių ar plaukų spalvą, bet ir polinkį į tam tikras ligas. Hemorojus – viena jų. Jei žinoma, jog kažkas iš tėvų ar senelių kentėjo nuo šio sutrikimo, skirkite ypatingą dėmesį profilaktikai, kaip įmanoma neutralizuodami minėtus rizikos faktorius: aišku, darbo pobūdį pakeisti sunkoka, tačiau, tarkime, mitybą kontroliuoti esame pajėgūs visi.

Ligos stadijos

Priklausomai nuo hemorojui būdingų požymių intensyvumo, yra skiriamos 4 ligos stadijos: pradedant tik specialisto pastebimu hemorojinių mazgų pakitimu ir baigiant nuolatiniu pastarųjų iškritimu. Nuo stadijos priklauso ir rekomenduojamas hemorojaus gydymas:

Medikamentinis gydymas.

Gali būti taikomas ligos pradžioje (tik, kaip buvo minėta, būtina nedelsti ir gydymą pradėti kaip įmanoma greičiau). Jei nepakanka tinkamos mitybos rėžimo, skiriami medikamentai, palaipsniui laisvinantys vidurius bei įvairūs tepalai ar žvakutės, švelninantys ligos simptomus ir gydantys negalavimą.

Chirurginis gydymas.

Tų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių vis delsia atverti medikų duris, anksčiau ar vėliau laukia hemorojaus operacija.

Hemorojus – nemaloni, tačiau išgydoma ir, daugelio nuraminimui, supiktybėti nelinkusi liga. Hemorojaus gydymas ilgai netrunka – svarbu žengti pirmuosius žingsnius: tai yra suvokti, jog kažkas su mano sveikata negerai, nepasiduoti diagnozės baimei ir išsirinkti, kuri privati klinika ar šeimos medicinos centras pajėgūs suteikti kvalifikuotas paslaugas.


error: Turinys yra saugomas !!