Naujienos

Apgamų šalinimas: ir grožiui, ir sveikatai

Apgamai – tai įvairiose kūno vietose atsirandantys pigmentiniai odos dariniai (tačiau pastarųjų negalima painioti su pigmentinėmis dėmelėmis). Vieniems galbūt tai puošmena ar išskirtinumo akcentas: juk dailus apgamas prie lūpos dažnai moteriai priduoda žavesio, tiesa? Kiti šiuos darinius vertina kaip nepageidaujamus „įnamius“, atitolinančius realų vaizdą veidrodyje nuo visuomenėje priimto grožio standarto. Gražu ar negražu – aišku, tai svarbu, tačiau kur kas reikšmingesnis sveikatos faktorius: apgamai ant veido ar kitos kūno vietos gali supiktybėti natūraliai ar dėl mechaninio pažeidimo. Kodėl vienų oda labiau linkusi pasipuošti (o gal susigadinti – priklausomai nuo požiūrio) apgamais labiau nei kitų? Kaip atpažinti „blogiukus“ nuo nekenksmingų? Kada apgamų šalinimas – būtinas, o kada priklauso nuo pačio asmens apsisprendimo? Kokie būdai rekomenduojami šios procedūros atlikimui? Tai (ir dar daugiau) šiame straipsnyje aptarsime.

Kas įtakoja šio „turto“ atsiradimą?

Tikriausiai pastebėjote, jog vienų žmonių kūnas gausiai „išmėtytas“ apgamais įvairiose vietose, tuo tarpu kiti skaičiuoja vos vieną kitą. Egzistuoja požiūris, jog apgamai ant veido – ženklas, bylojantis apie žmogaus sėkmingą ar nesėkmingą gyvenimą šioje žemėje ar turimas stebuklingas galias. Galima tikėti ir vieną ar kitą apgamą laikyti  savotišku savo talismanu, galima žiūrėti į tai kaip į tamsumą bei išsilavinimo trūkumą, tačiau šį kartą mus labiau domina objektyvios jų atsiradimo priežastys. Štai pastarosios:

  • Genetinis paveldimumas;
  • Žmogaus išvaizdos ypatumai: odos, plaukų ir akių spalva. Šviesiaplaukiai blyškiaodžiai dažniausiai turi daugiau apgamų nei tamsaus gymio asmenys. Tai įtakoja saulės poveikis.
  • Būtent gaunamų saulės spindulių kiekis bei dirbtinio jos varianto – soliariumų – vaidmuo taip pat labai reikšmingas. Šis faktorius lemia ne tik apgamų kiekį, bet ir gali sąlygoti piktybinius pastarųjų pakitimus.
  • Chormonų sistemos pokyčiai: normalu, jog apgamų padaugėja tokiais žmogaus gyvenimo tarpsniais kaip nėštumas ar paauglystė.

 Kada verta baimintis?

 Kalbant apie sveikatą, akivaizdžiai išsiskiria dvi asmenų grupės: vieniems yra „nusispjauti“ į savo sveikatą iki tol, kol tenka gultis ant medikų neštuvų, kiti iš nieko „išpučia burbulą“. Ydingas tiek vienas, tiek kitas požiūris. Konkrečiai analizuojant apgamų temą, pravartu vadovautis šia taisykle: jei turite apgamą (keletą ar net daug), dar nereiškia, jog sergate kokia nors rimta odos liga. Tačiau šie odos dariniai privalo būti saugojami bei karts nuo karto apžiūrimi. Geriausiai abejones išsklaidyti galėtų diagnostikos centras, kuriame, apžiūrėjus apgamus (ne tik tą, kuris jus labiausiai neramina, bet ir visus turimus – pasitaiko atvejų, kai daugiausia rūpesčių sukelia būtent tas, kurio buvimas galbūt net nebuvo pastebėtas), pateikiamos objektyvios išvados, ar verta baimintis dėl savo sveikatos. Jei diagnostikos centras dėl vienų ar kitų priežasčių negali būti pasiektas, įmanoma ir „naminė“ apgamų apžiūra. Būtina atkreipti dėmesį į:

  • Apgamo formą.

„Geri“ apgamai dažniausiai yra apvalūs ar kitos taisyklingos formos. Apgamo kontūrą

  • Apgamo spalvą.

Nuo esančio pigmento kiekio priklauso, ar apgamas tamsesnis, ar šviesesnis. Negerai, jei pastarojo spalva nėra vienalytė ar pastebimas jos pokytis.

  • Apgamo dydis.

Gajus požiūris, jog nedideli apgamai nėra pavojingi, nėra teisingas. Sunerimkite, jei apgamas sparčiai plečiasi.

  • Odos būklė aplink apgamą.

Nėra gerai, jei oda aplink apgamą paraudo, ją niežti ar atsiranda kiti pakitimai.

Nuokrypiai nuo minėtų normų turėtų tapti pavojaus ženklu (tačiau jokiu būdu negalima pulti į paniką anksčiau laiko!) bei nukreipti pas specialistus nuodugnesnei apžiūrai, kurios rezultatai leistų daryti išvadas, ar apgamų šalinimas yra aktualus.

Nuo pat gimimo lydintis apgamas staiga gali supiktybėti. Kaip tai įmanoma? Apgamų pokyčius sąlygoja per didelis gaunamų ultravioletinių spindulių kiekis (tad kremu nuo saulės būtina teptis ne tik nenorintiems atrodyti kaip vėžiams!). Įtakos turi ir jų pažeidimai: tai ypač pavojinga, kai apgamai yra tokiose kūno vietose, kur nuolat būna kažkokia trintis, tarkime – ant pilvo ar kaklo.

Apgamų šalinimas: kada ir kaip?

Apgamai gali būti šalinami dėl estetinių bei medicininių priežasčių. Jei tyrimo metu nustatoma, jog nei vienas apgamas potencialaus pavojaus sveikatai nekelia (bent kol kas), pastarasis, paciento pageidavimu, vis vien gali būti pašalintas: galbūt jis tiesiog negražiai atrodo, o gal yra, kaip minėta, nepatogioje kūno vietoje. Šiuo metu bene populiariausias yra gerybinių apgamų šalinimas lazeriu. Šis metodas labiausiai vilioja tuo, jog procedūra nėra skausminga, trunka neilgai ir, kas svarbiausia, randų atsiradimo tikimybė yra minimali. Būtina paminėti, jog, įtarus piktybiškumą, galimas tik apgamų šalinimas chirurginiu būdu, po kurio panaikintas darinys yra detaliai ištiriamas. Šią procedūrą teikia ne viena privati klinika Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Per prievartą privataus sektoriaus nebrunkame, tačiau ne paslaptis, jog valstybinėse gydymo įstaigose į pacientą žiūrim atmestinai, nesvarbu, jog už neva nemokamą gydymą tenka atsiskaityti vokeliais…O juk mes tenorime profesionalių medicinių paslaugų bei pagarbos pacientui – gerai pasidomėkite, kuri įstaiga pasirengusi jums tai suteikti.


error: Turinys yra saugomas !!