Naujienos

Viskas, ką reikia žinoti apie kolageną

Kolagenas yra siūlinis baltymas, kuris sudaro jungiamojo audinio pagrindą. Kolagenas sudaro apie trečdalį visų mūsų kūno baltymų. Tai vienas iš pagrindinių sąnarių, kaulų, sausgyslių, plaukų, odos, nagų, dantų komponentų. Be to, kolagenas sudaro venų, arterijų ir kapiliarų sieneles.

Jo pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio kolla, kuris verčiamas kaip „klijai“. Tai nėra atsitiktinumas: daugelis ekspertų kolageno funkciją lygina su klijais. Kolageno molekulės sudaro ilgas plonas baltymines skaidulas – fibriles. Jos padeda išlaikyti ląsteles kartu, suriša mūsų kūną ir leidžia audiniams atlaikyti tempimą. Su amžiumi kolageno atsargos išsenka.

Fibrilės pradeda irti greičiau, o kolageno sintezė natūraliai sulėtėja. Tai lemia pirmųjų senėjimo požymių pasireiškimą – oda plonėja ir praranda elastingumą, formuojasi raukšlės, kaulai tampa trapesni, sąnariai tampa ne tokie judrūs.

Kolageno rūšys

Gamtoje yra mažiausiai 16 kolageno atmainų, kurių kiekviena turi skirtingą aminorūgščių rinkinį ir atlieka tam tikrą vaidmenį organizme. Ekspertai išskiria keturis pagrindinius kolageno tipus:

  • Labiausiai ištirta ir paplitusi forma – ji sudaro apie 90% viso kolageno, esančio žmogaus organizme. Tai tvirti ir elastingi pluoštai, supinti iš fibrilių ryšulių. Jie dalyvauja formuojant odą, kaulus, sausgysles, dantis, kraujagysles ir jungiamąjį audinį;
  • Antras labiausiai paplitęs kolageno tipas organizme. Susideda iš dar plonesnių ir labiau besitęsiančių fibrilių. Jis palaiko raumenų, vidaus organų ir didelių arterijų struktūrą, taip pat dalyvauja kolageno skaidulų surinkime. Pagrindinė tokio kolageno dalis yra susitelkusi žarnyno sienelėse. Jo trūkumas padidina kraujagyslių plyšimo riziką;
  • Pagrindinis bazinių membranų komponentas yra gilusis odos sluoksnis, jungiantis dermą ir epidermį. Be to, kolagenas dalyvauja akies lęšiuko „konstrukcijoje“. Toks baltymas nesugeba formuoti kolageno skaidulų. Skirtingai nuo pirmųjų dviejų tipų, jis priklauso nefibrilinių kolagenų klasei ir egzistuoja plono trimačio gardelės tinklo pavidalu.

Kam skirtas kolagenas?

Kolagenas turi daug naudingų savybių. Bene žinomiausias iš jų – gebėjimas sulėtinti raukšlių atsiradimą, padaryti odą lygią ir padidinti jos apsaugines savybes. Be to, manoma, kad šis baltymas mažina nerimą, gerina nuotaiką, padeda kontroliuoti svorį ir normalizuoja žarnyno veiklą. Tačiau tyrimų, kurie patvirtintų visas šias savybes, kol kas nėra. Pateikiame moksliškai įrodytos kolageno naudos organizmui sąrašą:

1. Pagerina odos būklę. Kolageno skaidulas gali būti laikomos mūsų odos „skeletu“: nuo jų priklauso jos elastingumas, stangrumas ir stiprumas. Dėl šio baltymo oda atrodo lygesnė, stangresnė ir labiau drėkinama. Kolagenas taip pat prisideda prie natūralaus audinių savaiminio gijimo pažeidimo atveju. Pavyzdžiui, jei ant kūno yra įbrėžimų, žaizdų ar nudegimų, kolagenas pagreitins jų gijimą. Ir atvirkščiai, kai trūksta kolageno, oda tampa plonesnė ir sausesnė.

Ji praranda savo elastingumą, netolygiai „smunka“ ir išblunka. Štai kodėl svarbu palaikyti aukštą kolageno kiekį organizme.Vokietijos mokslininkų grupė atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 69 moterys nuo 35 iki 55 metų amžiaus. Kiekvieną dieną du mėnesius 46 dalyvės vartojo kolageno hidrolizatą – likusieji gavo placebą. Dėl to moterų, kurios gėrė kolageną, oda tapo elastingesnė ir drėkinama. Tuo pačiu metu mokslininkai neužfiksavo jokio šalutinio poveikio.

2. Lengvina sąnarių skausmą. Kolagenas apsaugo kremzlės audinį nuo sunaikinimo. Todėl su amžiumi sulėtėjus jo gamybai, pradeda prastėti sąnarių būklė. Ypač padidėja rizika susirgti osteoartritu. Remiantis Čikagos Ilinojaus universiteto mokslininkų atliktais tyrimais, kolageno papildų vartojimas gali sumažinti šios ligos apraiškas. Be to, kolagenas gydo uždegimą ir padeda nuo sąnarių skausmo. Amerikos mitybos specialistai atliko įdomų tyrimą. Jie pakvietė 147 sportininkus ir suskirstė juos į dvi grupes.

Visų dalyvių buvo paprašyta kasdienę mitybą papildyti specialiais maistopapildais. Tuo pačiu metu vieni vartojo 10 g kolageno, o kiti gavo placebą. Po 24 savaičių mokslininkai palygino rezultatus. Tiems sportininkams, kurie vartojo baltymą, pastebimai sumažėjo sąnarių skausmas. Jei kolageną norite naudoti kaip skausmą malšinančius vaistus, gydytojai pataria pradėti nuo mažos dozės – ne daugiau kaip 8-12 g per dieną.

3. Stiprina kaulus. Kolagenas didina kaulų stiprumą, apsaugo juos nuo sunaikinimo ir mažina osteoporozės riziką. Tai patvirtina Floridos universiteto mokslininkai. Per metus kiekvieną dieną tyrimo dalyviai vartojo kalcio papildus su 5 gramais kolageno arba kalcio papildus be kolageno. Pirmosios grupės moterų kraujyje baltymų, prisidedančių prie kaulų naikinimo, kiekis buvo žymiai mažesnis nei tų, kurios gavo tik kalcio. Prie panašių išvadų priėjo ir vokiečių ekspertai. Jie įvertino kolageno papildų poveikį kaulų mineralų tankiui. Tyrimo dalyviai kasdien gaudavo 5 g kolageno. Po metų jų kaulai buvo 7% stipresni nei kontrolinės grupės.

4. Pagreitina raumenų augimą. Kolagenas yra vienas iš svarbiausių raumenų komponentų. Šis baltymas sudaro apie 10% viso raumenų audinio. Mokslininkų teigimu, kolagenas skatina raumenų baltymų gamybą ir didina treniruočių efektyvumą.

5. Apsaugo nuo širdies ligų. Kolagenas padeda išvengti širdies ligų. Kadangi šis baltymas sudaro arterijų sieneles, kuriomis kraujas teka iš širdies į organus, kai jo trūksta, jos tampa trapios ir griūva. Tai savo ruožtu prisideda prie aterosklerozės išsivystymo, kurios pagrindinės galimos komplikacijos yra širdies priepuolis ir insultas.

6. Padidina nagų stiprumą. Kolagenas stiprina nagus ir neleidžia jiems lūžinėti. Be to, jis gali paskatinti jų augimą. Šias išvadas padarė Vokietijos ir Brazilijos mokslininkų grupė. Kiekvieną dieną tyrimo dalyviai gaudavo po 2,5 g natūralaus bioaktyvaus kolageno peptidų. Po mėnesio ekspertai patikrino, kas pasikeitė. Paaiškėjo, kad dėl kolageno suvartojimo tiriamųjų nagai pradėjo augti 12% greičiau, o jų trapumas sumažėjo vidutiniškai 42%. Be to, apie 80% savanorių patvirtino, kad jų nagai tapo lygesni, lygesni ir blizgesni nei prieš vartojant kolageną.

Kontraindikacijos

Kolageno papildai yra laikomi saugiais daugumai žmonių ir neturi jokių kontraindikacijų. Tačiau dalis jų gaminama naudojant įprastus maisto alergenus – kiaušinius, karvės pieną, žuvį, jūros gėrybes, riešutus, kviečius, soją. Todėl prieš vartodami tokius vaistus visada turėtumėte atidžiai ištirti jų sudėtį. Jei turite individualų netoleravimą bet kuriam maisto papildo komponentui, turėsite atsisakyti jo vartoti ir rasti saugesnį analogą.

Kolageną taip pat turėtų atsargiai vartoti žmonės, sergantys inkstų nepakankamumu ir kepenų ligomis. Baltymų perteklius maiste žymiai padidina šių organų apkrovą. Nėščios ir žindančios moterys kolageno papildus turėtų vartoti tik griežtai prižiūrint gydytojui. Be to, kai kuriais atvejais kolageno papildai gali palikti nemalonų poskonį burnoje, sukelti rėmenį ir sunkumo jausmą.

Iš kur gauti kolageno

Natūralus kolagenas, kurį gamina organizmas, vadinamas endogeniniu. Jaunystėje susintetiname pakankamai naujų molekulių, kurios spėja laiku užpildyti sunaikintas fibrilių vietas. Šie pluoštai yra labai jautrūs. Su amžiumi jie pradeda greičiau deformuotis ir irti, o kolageno gamyba sulėtėja.

Šio baltymo redukcija prasideda jau sulaukus 20 metų, o po 25-30 metų jo naikinimo procesai vyrauja prieš sintezės procesus. Be to, kolageno gamybą neigiamai veikia rūkymas, ultravioletinė spinduliuotė, prasta ekologija, stresas, piktnaudžiavimas rafinuotu cukrumi ir angliavandeniais. Kolagenas, kuris patenka į organizmą per išorinį patekimą, vadinamas egzogeniniu. Papildų poreikis priklauso nuo organizmo būklės ir gyvenimo būdo. Pavyzdžiui, preparatus su kolagenu patariama gerti streso laikotarpiu ir po sunkių ligų.

Be to, kolagenas būtinas veganams, nes kolageno yra tik gyvūninės kilmės produktuose. Tokiu atveju galite pasirinkti augalo analogą, gautą iš kviečių. Tačiau svarbu suprasti, kad toks kolagenas nėra gaunamas gryna forma – jis visada maišomas su gyvūnu. Be to, jis negali suaktyvinti natūralių endogeninių baltymų gamybos.

Kokiuose produktuose yra kolagenas

Tinkamos mitybos pagalba galite palaikyti reikiamą kolageno kiekį organizme. Norėdami tai padaryti, į savo dienos racioną turėtumėte įtraukti maistą, kuriame gausu „jaunystės baltymų“.Kolageno šaltinių sąrašas:

  • Kaulų sultinys;
  • Kiaušinių baltymai;
  • Vištiena;
  • Želatina;
  • Jautiena;
  • Žuvis;
  • Jūros produktai.

Taip pat rekomenduojama padidinti vaisių ir daržovių suvartojimą. Juose kolageno nėra, tačiau yra amino rūgščių ir vitaminų, būtinų šio baltymo gamybai. Ypač naudingi citrusiniai vaisiai, juodieji serbentai, braškės, morkos, brokoliai, raudonieji pipirai, salotos, riešutai ir ankštiniai augalai. Patekęs į organizmą, veikiamas virškinimo fermentų, kolagenas suskaidomas į atskiras aminorūgštis ir peptidus.

Tuo pačiu metu biologiniuose prieduose baltymas jau yra suskaidytas arba hidrolizuotas. Štai kodėl daugelis ekspertų mano, kad jis pasisavinamas efektyviau nei kolagenas iš maisto. Be to, kolageno papildų vartojimas skatina kitų baltymų, gerinančių odos būklę, sintezę. Pavyzdžiui, elastinas ir fibrilinas. Geriau teikti pirmenybę jūriniam kolagenui, gautam iš laukinių žuvų.

Jis greičiau prasiskverbia į kraują, nes savo struktūra artimiausia natūraliam žmogaus baltymui. Kitas variantas – gyvulinis kolagenas. Jis pigesnis, bet mažiau virškinamas. Kolageno milteliai skiedžiami vandenyje arba sultyse, dedami į kokteilius ir sriubas. Paprastai jis turi nemalonų kvapą. Jei norite to išvengti, pirkite kolageną skystu pavidalu arba tabletėmis. O kad natūraliai gautumėte daugiau kolageno, valgykite subalansuotą mitybą, kurioje gausu baltymų, vario, vitaminų C ir E.

Kaip veikia kosmetika su kolagenu

Kolageną galima vartoti ne tik su maistu ir papildais. Daugelis žmonių pasirenka kosmetines procedūras. Deja, kolageno kremai, emulsijos ir lūpų dažai didelės naudos neduoda. Baltymų molekulės negali prasiskverbti į vidinius odos sluoksnius dėl savo dydžio: jos yra per didelės. Todėl tokia kosmetika suteikia tik vietinį drėkinimą. Jis sukuria apsauginę kvėpuojančią „plėvelę“ ant odos paviršiaus, kuri neleidžia išgaruoti drėgmei. Kosmetikos poveikis bus geresnis, jei, be kolageno, joje bus ir hialurono rūgšties.

Pažangesnis būdas – kolageno injekcijos. Jie tiekia baltymus tiesiai į dermą. Jo molekulės aktyvina natūralaus kolageno gamybą, atkuria sunaikintas skaidulas, išlygina reljefą, mažina raukšlių gylį ir papildomai drėkina odą.
Jei planuojate suleisti kolageno, būtinai kreipkitės į dermatologą. Patyręs specialistas įvertins Jūsų organizmo būklę ir pateiks rekomendacijas, kurios sumažins šalutinio poveikio riziką.


error: Turinys yra saugomas !!