Aknė – priežastys, simptomai, gydymas
![Akne](https://www.sveikatosgidas.lt/wp-content/uploads/2022/01/Akne.png)
Aknė – yra viena iš labiausiai paplitusių odos ligų. Brendimo metu kiekvienas žmogus turi daugiau ar mažiau gausių bėrimų, kurie daugeliui žmonių laikui bėgant išnyksta savaime. Ir nepaisant to, kad spuogų pasitaiko ir vyrams, ir moterims, vyrai dažnai suserga sunkesnėmis šios ligos formomis. Ankstyvas gydymas padeda sumažinti randų ir kitų neigiamų padarinių riziką.
Įprasta aknė
Jaunų žmonių veide atsirandantys pokyčiai spuogų pavidalu kelia didelį susirūpinimą. Moksliniu požiūriu ši problema laikoma dermatologine odos liga, kuri sukelia tiek psichologines tiek emocines problemas. Nuomonė, kad spuogai yra nepagydomi, yra taip plačiai paplitusi, kad Anglijoje yra net pasaulinė paramos grupė, kurios tikslas – padėti šia liga sergantiems žmonėms bei palengvinti jų gyvenimą.
Paprastieji spuogai (acne vulgaris) yra liga, kuria dažniausiai serga jauni žmonės. Jie susiję su hiperaktyvių riebalinių liaukų veikla, dėl kurios vėliau atsiranda būdingi spuogai, pustulės, makulopapuliniai bėrimai ir pūlingos cistos, lokalizuotos veide ir nugaroje. Dažniausiai tai pasireiškia paaugliams brendimo metu, tai yra nuo 13 iki 20 metų amžiaus. Spuogai vis dar yra viena dažniausių priežasčių, kodėl jauni žmonės, kenčiantys nuo odos problemų, lankosi kosmetikos ir dermatologijos klinikose.
Ligos kvalifikacija
- Komedoninė aknė- lengvas bėrimas. Jai būdinga riebi oda ir tik atvirų (inkštirų) ir uždarų (baltagalvių) komedonų buvimas be pustulių ir mazgų susidarymo.
- Papulinė-pustulinė aknė. Ši aknės forma yra sunkesnė. Vystymosi procese kartu su tipiniais spuogais susidaro pūlingos cistos. Galutinai užgijus tokioms traumoms, dažnai lieka nemalonūs randai, dėl kurių odos paviršius tampa nelygus, o kartais ir gana subjaurotas.
- Konglobatinė/mazginė aknė. Sukaupti arba, kitaip dar vadinami, acne conglobata (acne conglobata) – atsiranda kaip gilūs infiltratai ir pūlingos cistos. Jų yra daug ir jie turi labai didelius uždegimo židinius. Tokių spuogų pasekmė gali būti keloidiniai randai. Juos taip pat dažnai lydi piodermiją ir kartais pažeidžia ne tik veido odą, bet ir pakaušį. Sunkiausia šios ligos forma pasireiškia rimtų sisteminių simptomų.
- Kitos aknė formos:
- Hormoninė aknė. Šio tipo bėrimus sukelia hormoniniai sutrikimai ir padidėjęs organizmo atsparumas insulinui. Dėl to sutrinka riebalų sekrecija. Šie sutrikimai dažniausiai pasireiškia berniukams. Tačiau moterys, ypač menstruacijų metu, yra linkusios į hormonų disbalansą;
- Medicininiai aknė. Atsiranda vartojant įvairius vaistus (hormoninius vaistus, anabolinius steroidus, androgenus, tiroksiną, vaistus nuo epilepsijos, barbitūratus, vaistus nuo tuberkuliozės, azatiopriną, ciklosporiną A, chloro hidratą, ličio druskas, jodą, chlorą, bromą, disulfiuramą, , kai kurie vitaminai, ypač B grupės).
Aknės atsiradimo priežastys
Paprastoji aknė yra liga, pažeidžianti plaukų folikulus. Riebalinės liaukos gamina riebalus, kurie veikia kaip natūralus odos lubrikantas. Taip pat riebalai apsaugo nuo odos išsausėjimo, sukuria antibakterinį ir priešgrybelinį sluoksnį. Paauglystėje ši funkcija gali būti sutrikusi ir dėl to atsirasti spuogų. Pustulė aplink plaukų folikulą atsiranda dėl trijų veiksnių derinio:
- per didelė riebalų sekrecija;
- bakterijų augimas plauko folikulo viduje;
- riebalinių liaukų užsikimšimas.
Aknės simptomai
Visi žino, kaip atrodo įprasti spuogai. Dažniausiai jie atsiranda ant veido: aplink kaktą, smakrą, nosį ir skruostus, taip pat ant nugaros ir krūtinės. Jie skirstomi į:
neuždegiminius – atviri ir uždari spuogai bei į uždegiminius: pustulės, papulės ir cistos, kuriose yra pūlingos medžiagos.
Spuogai pasireiškia įvairiais būdais ir yra dar viena klasifikacija, kuri apima dviejų tipų spuogus: uždarą ir atvirą. Uždarus ungurius galima atskirti pagal šiuos kriterijus:
- kartais viduryje yra pastebima skylė;
- aiškiai matomas su ištempta oda;
- mažas dydis;
- balta spalva.
Šio tipo bėrimai susidaro dėl raginių ląstelių (mirusių raginio sluoksnio ląstelių) dauginimosi riebalinėje liaukoje.
Kitas tipas yra atviri komedonai (arba juodi taškai), kurie susidaro dėl korneocitų dauginimosi kartu su sebumo stagnacija. Komedoniniame kamštyje yra daug bakterijų, susijusių su plaukų folikulais. Juos galite atpažinti pagal šiuos ženklus:
- per skylę centrinėje dalyje išeina riebalų masė;
- inkštirų odos paviršius yra tamsios spalvos ne tik dėl keratino ir riebalų oksidacijos, bet ir dėl melanino kaupimosi.
Savarankiškai išspausti juodus taškus kategoriškai nerekomenduojama, nes po to atsiranda papuliniai ir pūlingi bėrimai.
Odos liga ar aknė? Kaip atpažinti
Be paprastosios aknės, ant veido gali atsirasti daugybė kitų ligų, kurias kartais labai sunku atskirti. Būklė, dažniausiai painiojama su spuogais, yra plaukų folikulų uždegimas. Pats plauko folikulas yra vieta, kur auga plaukai ir išsiskiria riebalai, kuriuos gamina odos liaukos. Plaukų folikulų uždegimą sukelia bakterinė infekcija, dažniausiai stafilokokinė. Jis atrodo kaip pūslelės, užpildytos baltu skysčiu (pūliu), apsuptos paraudusios odos. Šie „spuogeliai“ dažnai būna nusėti plaukais ir gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje: ant veido, liemens ar net galūnių.
Plaukų folikulų uždegimas nuo spuogų skiriasi tuo, kad nėra inkštirų, atsirandančių įvairiose vietose, o ne tik seborėjinėje srityje. Be to, uždegimas trunka trumpiau. Kita liga, galinti imituoti spuogus, yra rosacea. Tai erzinanti, lėtinė odos liga, kuri paveikia tik veidą. Jis pasireiškia eritemos, papulių ir pustulių pavidalu centrinėje jo dalyje: ant kaktos, nosies ir skruostų. Rožinei būdingas nedidelis paraudimas, atsirandantis veikiant emocijoms, vėjui ar temperatūros pokyčiams, kurį sukelia sutrikusi smulkiųjų kraujagyslių veikla (vazomotoriniai sutrikimai).
Nors spuogai yra dažna ir gana nekenksminga būklė, jei taip atsitiktų, prieš pradėdami gydytis patys, būtinai turėtumėte kreiptis į specialistą (dermatologą ar šeimos gydytoją). Galbūt nerimą keliančių simptomų priežastis yra kita liga, kuriai reikia visiškai kitokio gydymo. Tačiau jei tai aknė, gydytojas pasiūlys efektyviausią gydymą ir paaiškins, kaip tokiu atveju tinkamai prižiūrėti odą. Odos pažeidimai ant veido atsiranda sergant daugeliu dermatologinių ir lėtinių ligų. Dažniausia, žinoma, yra acne vulgaris. O visos bakterinės infekcijos, kurios dažnai niekuo nesiskiria nuo įprastų spuogų, esančių T zonoje, jau yra rimtos ligos įtarimas.
Taip pat reikia atsiminti, kad vienos ligos buvimas neatmeta kitos. Rūpinkitės savo oda ir pasinaudokite vertingais specialisto patarimais, kurie suteiks kokybišką profesionalią priežiūrą. Dėl to galima išvengti randų ir kitų nemalonių pasekmių. Odos sritys, kurios yra jautrios pažeidimams dėl išnykusių bėrimų, yra ypač linkusios į infekcijas. Plaukų folikulai yra labai jautrūs infekcijoms ir gali signalizuoti apie juos niežėjimu ir skausmu. Jei netinkamai gydoma, paveiktos vietos išsiplės ir sukels odos uždegimą kitose kūno vietose.
Kaip išvengti aknės
Jei vartojate reikiamus vaistus, naudojate medicininę kosmetiką ir laikotės gydytojo rekomendacijų, galite visiškai išgydyti šią ligą. Tačiau jei gydymas pradedamas per vėlai, o odos pažeidimai užsikrečia ligos eigoje, gali išsivystyti tokios komplikacijos kaip pigmentinės dėmės, randai, gumbuota oda. Šios ligos gydymo procesas gali būti sėkmingas tik reguliariai lankantis profesionaliuose dermatologijos kabinetuose.
Viena dažniausių spuogų infekcijos plitimo priežasčių – dažnas spaudimas. Oda ne tik iš karto paburksta ir parausta, bet dėl šio veiksmo gali prasiskverbti bakterinė odos infekcija, kuri yra viena dažniausių randų atsiradimo priežasčių. Taip pat reikia atsiminti, kad visi apsilankymai ir procedūros grožio salonuose turėtų būti iš anksto aptarti su dermatologu, kad jų veiksmai nesukeltų žalingo poveikio.
Nuolatinę aknės žalą gali sukelti netinkama infekuotų vietų higiena, todėl nepamirškite kuo dažniau keisti rankšluosčių ir dezinfekuoti odą. O dar geriau, jei po prausimosi veidą ir dekoltė nuvalysite vienkartiniais rankšluosčiais ar servetėlėmis. Atminkite, kad odos infekcijas gali sukelti ir dažnas veido ir nešvarių rankų kontaktas. Juk būtent jie surenka įvairiausių rūšių bakterijas, kurios gali patekti ant odos ir sukelti uždegimą.
Aknės gydymas
Aknės gydymas priklauso nuo jų formos ir sunkumo. Yra vietiniam vartojimui skirtų preparatų purškalų, suspensijų, miltelių, pastų ir tepalų pavidalu. Be vietinių vaistų, labai veiksmingi yra sisteminiai vaistai, ypač esant sunkesnėms aknės formoms. Juose naudojamos medžiagos pasižymi antibakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu.
Spuogams gydyti dažnai naudojami vietiniai retinoidai ir, jei reikia, gydymas antibiotikais. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip vaistai naudojami gydymui. Jais reikia tepti visą seborėjinį plotą, o ne tik atskirus uždegimo židinius. Gydytojo paskirtus vaistus reikia vartoti griežtai pagal indikacijas! Neteisingai vartojant vietinius ir sisteminius vaistus, sumažėja terapijos efektyvumas ir pailgėja uždegiminių pažeidimų gijimo laikas.
Neskubėkite išmesti medicininės kosmetikos ir vaistų, kai tik išnyksta bėrimai. Ši problema reikalauja ilgalaikio gydymo ir, jei nustosite naudoti tinkamas priemones, ji labai greitai grįš. Dažniau naudojant kosmetiką ir vaistus, spuogai neišnyks greičiau. Nuo vaistų pertekliaus gali būti per didelis odos sausumas, padidėjęs paraudimas ir sudirginimas. Nepriklausomai nuo to, ar einate į paplūdimį, ar tiesiog pasivaikščioti po miestą, naudokite apsaugos nuo saulės priemones. Tokios kosmetikos naudojimas apsaugo nuo ankstyvo senėjimo ir odos pigmentacijos.
Aknės prevencija
Visi, žinoma, norėtume išvengti veiksnių, kurie prisideda prie spuogų susidarymo. Jei dėl geros sveikatos, pasitikėjimo savimi ir padidėjusios savigarbos būtinas makiažas (daugiausia jaunoms merginoms), naudokite kosmetiką be riebių ingredientų arba tokią, kurioje yra vandens.
Apsilankymas pas kosmetologę
Dauguma spuogus bando gydyti patys, pavyzdžiui, spuogelius suspaudžia arba subraižo nagais. Paprastai šie metodai yra daug mažiau veiksmingi nei gydytojo paskirtas gydymas. Be to, toks gydymas gali sukelti randus. Verta prisiminti, kad apsilankymas pas kosmetologą turi tik papildomą efektą – laikinas odos išvaizdos pagerėjimas. Patyręs kosmetologas gali parinkti jūsų odos tipui ir būklei tinkamą gydymą, kuris atneš norimą efektą. Tačiau geriausi rezultatai pasiekiami, kai medikamentinis gydymas taikomas kartu su odos priežiūra salone.
Bėrimo atsiradimo bei išnykimo prognozė
Spuogai yra lėtinė liga, būna remisijos ir paūmėjimo laikotarpių. Odos būklė pagerėja normalizavus gyvenimo būdą, mitybos įpročius, laikantis gydytojo rekomendacijų ir pašalinus provokuojančius veiksnius (stresą, hormoninę būklę, lėtinių ligų gydymą).
Kartais stresas kai kuriems pacientams gali turėti didelės įtakos paūmėjimui ir naujų spuogų atsiradimui, todėl gydant verta atsižvelgti ir į šį veiksnį. Be to, nepamirškite apie hormoninius komponentus. Tinkamai ištyrus ir parinkus tinkamus vaistus žmogui, kenčiančiam nuo spuogų, galima efektyviai išgydyti ligą. Itin svarbi problema tiek dermatologijos, tiek kosmetologijos srityje – aknės sukeltų odos pažeidimų šalinimas. Šioje situacijoje gali padėti tinkama kosmetika ir procedūros.